Bębnienie w uchu to bardzo uciążliwa dolegliwość, praktycznie uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie. Zaburzenie to może mieć różnorakie przyczyny, które wcale nie muszą być powiązane z nieprawidłowo działającym narządem słuchu. Bębnieniu mogą towarzyszyć szumy bądź piski uszne, a także zawroty głowy czy problemy ze słuchem. O czym najczęściej świadczy bębnienie w uchu?
Czy choroby uszu mogą powodować bębnienie?
Na początku warto wspomnieć, że objawy kliniczne chorób układu słuchowego odczuwane są w sposób subiektywny. Oznacza to, że to, co jeden pacjent określi jako bębnienie, u innego będzie oznaczało pisk lub szum uszny. Niejednokrotnie zaburzeniom tym towarzyszyć może niedosłuch, zawroty głowy czy także silne nudności.
Uczucie bębnienia czy też pulsowania w uchu może mieć różnorakie przyczyny, najczęściej jednak sugerują problemy i schorzenia w obrębie narządu słuchu. Do najczęstszych przyczyn możemy więc zaliczyć:
- Zbyt duże nagromadzenie woskowiny w przewodzie słuchowym,
- Nawracające lub nieleczone infekcje ucha środkowego i wewnętrznego,
- Długotrwałe narażenie na duży hałas,
- Choroba Meniere’a czyli inaczej wodniaka błędnika.
Niestety, wielokrotnie nie udaje się ustalić przyczyny bębnienia w uchu. Dzieje się tak, ponieważ wspominane zaburzenia mają zwykle bardzo szeroką etiologię, stąd ich przyczyna pozostaje nieznana.
Inne przyczyny bębnienia w uchu
Uczucie bębnienia czy pulsowania w uchu może być także powiązane z inną przyczyną. Dość często zdarza się, że wspominany dyskomfort spowodowany wysokim oraz niekontrolowanym nadciśnieniem. Inną możliwą przyczyną może być ból głowy lub przewlekłe migreny o charakterze naczyniowym. Możliwe jest także powiązanie tych problemów z zaburzeniami rytmu serca.
Niekiedy okazuje się również, że powodem bębnienia w uchu jest uraz najczęściej zlokalizowany w okolicy płata skroniowego, bądź także torbiel lub guz nowotworowy w okolicy nerwów słuchowych, bądź mózgu. Podobne dolegliwości może powodować także tętniak w okolicy szyi lub stwardnienie rozsiane.
Bębnienie w uchu – leczenie
Przedłużające się zaburzenia słuchu wymagają diagnostyki oraz leczenia. Przewlekłe poczucie dudnienia, bębnienia czy szumu w uchu istotnie utrudnia normalne funkcjonowanie. Powoduje duże zdenerwowanie, rozdrażnienie, a także problemy ze snem. W dalszej perspektywie może prowadzić nawet do silnej depresji.
Próbę leczenia warto rozpocząć od zadbania o higienę uszu. W tym celu można zakupić płyny i preparaty, dostępne w aptece, których rolą jest rozpuszczanie zalegającej wydzieliny. Jeżeli to nie przyniesie oczekiwanej ulgi, należy zgłosić się do laryngologa lub otolaryngologa, który przeprowadzi niezbędne badania. Kolejny krokiem diagnostycznym będzie kontrolowanie ciśnienia tętniczego oraz wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii głowy. Te badania pomogą wyeliminować przyczyny związane ze stwardnieniem rozsianym bądź guzem.
Gdy wszystkie zdrowotne przyczyny zostają wykluczone, niekiedy pomocna bywa wizyta u psychiatry. Zdarza się, że bębnienie bądź inny dyskomfort w uchu udaje się zredukować za pomocą psychoterapii lub leków antydepresyjnych.