Dyskomfort okolic intymnych? To może być suchość pochwy!

13 września, 2021
leki na suchość pochwy
234
Views

Oprócz dyskomfortu, suchość pochwy często wiąże się z odczuwaniem wstydu. Kiedy mogą pojawić się problemem z nawilżeniem miejsc intymnych? W jaki sposób przykra dolegliwość wpływa na życie seksualne? Jak zaradzić suchości pochwy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Kiedy może pojawić się suchość pochwy?

Suchość pochwy to objaw towarzyszący różnego rodzaju chorobom, zarówno bakteryjnym, jak i grzybiczym. Problem z wydzielaniem śluzu często dotyka kobiet w okresie pokwitania. Wynika to z faktu, że w tym okresie ścianki pochwy stają się mniej elastyczne i słabsze, co wiąże się z podwyższonym ryzykiem infekcji. Suchość pochwy towarzyszyć może również w okresie ciąży i laktacji. Przykra dolegliwość może wystąpić również na skutek przyjmowania niektórych leków czy stosowania doustnej antykoncepcji.

Suchość pochwy – po czym można ją poznać?

Z uwagi na to, że suchość pochwy może dotyczyć kobiety na różnym etapie życia, rozpoznanie dolegliwości często okazuje się nie być tak oczywistym, jakby się wydawało. Jak więc rozpoznać problem? Suchość pochwy objawia się między innymi:

  • pieczeniem i swędzeniem okolic intymnych,
  • bólem podczas stosunku,
  • występowaniem upławów,
  • uczuciem dyskomfortu w okolicy miejsc intymnych.

Jakie są konsekwencje nieleczonej suchości miejsc intymnych?

Należy zaznaczyć, że obok odczuwania dyskomfortu fizycznego i psychicznego, suchość pochwy jest stanem mogącym towarzyszyć poważnym kłopotom psychicznym. Utrudnione życie seksualne, rezygnacja z aktywności fizycznej a także poczucie wstydu – wszystko to może okazać się rzeczywistością kobiety cierpiącej z powodu suchości pochwy. Z tego względu, w przypadku wykrycia wyżej opisanych objawów warto jak najszybciej zgłosić się do gabinetu specjalisty.

Suchość pochwy – jak jej zaradzić?

Występowaniu przykrej dolegliwości sprzyja wiele czynników. Stres, przemęczenie, osłabiona odporność czy przyjmowanie niektóych leków może wpłynąć na rozwój problemów z produkcją śluzu. Na szczęście, istnieje wiele preparatów medycznych mających na celu wyeliminowanie pieczenia i swędzenia okolic intymnych. W trakcie wizyty u ginekologa, lekarz może przepisać następujące leki na suchość pochwy:

  • globulki dopochwowe,
  • tabletki,
  • maść lub żel specjalistyczny,

Rodzaj dobranego preparatu medycznego będzie rzecz jasna zależny od indywidualnego przypadku.

Jak uniknąć nawrotów suchości pochwy?

Omawiany w niniejszym wpisie problem może dotknąć każdej kobiety. Istnieją jednak sposoby na zminimalizowanie ryzyka nawrotu przykrej dolegliwości. Jak zaradzić suchości pochwy? W tym celu warto prać bieliznę w delikatnych środkach czyszczących. Przydatnym okazuje się również zrezygnowanie z bielizny wykonanej ze sztucznych włókien. Nie należy również zapominać o odpowiedniej higienie miejsc intymnych. Stosowanie odpowiednio dobranych płynów do mycia, a także nieperfumowanych wkładek higienicznych jest gwarantem czystości pochwy, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji. W przypadku borykania się z nawracającym problemem suchości pochwy warto też ograniczyć wizyty na basenie, a także zadbać o zdrową dietę.

Article Tags:
·
Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.