Ginekomastia. Pozbądź się wstydliwego problemu

13 września, 2021
chirurgia plastyczna
668
Views

Ginekomastia, choć dotyka wielu mężczyzn, wciąż stanowi dość wstydliwy problem. Panowie cierpią z powodu kompleksów i nierzadko rezygnują np. z życia intymnego, obawiając się negatywnej oceny ze strony partnerki. Czy istnieje skuteczny sposób na pozbycie się defektu?

Klatka piersiowa stanowi atrybut męskości. Dlatego kiedy zaczynają się na niej pojawiać piersi, które coraz mocniej są widoczne nawet przez ubranie, jest to dla mężczyzny spory dyskomfort rzutujący na poczucie atrakcyjności oraz pewność siebie. Nie musisz jednak pozostawać z kompleksem sam. Dziś istnieją skuteczne i bezpieczne sposoby, aby zażegnać problem i odzyskać męską sylwetkę.

Ginekomastia – co to takiego?

Ginekomastia to powiększenie gruczołu sutkowego, które może występować zarówno u chłopców, jak i mężczyzn. Co więcej, może dotyczyć jednej lub obu piersi, a z powodu schorzenia w mniejszym lub większym stopniu cierpi do 30-40% panów.

Ginekomastia jest efektem przerostu tkanki gruczołowej (hipertrofia gruczołu, rzeczywista) lub tłuszczowej (lipomastia, pseudoginekomastia, steatomastia, rzekoma), a nawet obu jednocześnie. Do nadmiernego rozrastania się piersi dochodzi najczęściej wówczas, gdy w organizmie występuje przewaga estradiolu (odpowiednik estrogenów) nad androgenami.

Czy ginekomastia jest groźna dla zdrowia?

Przyczyną przerostu piersi może być zaburzona gospodarka hormonalna, przyjmowanie niektórych leków (leczenie nowotworów, przerostu prostaty czy niepłodności), stosowanie środków dopingujących lub złej diety, a także prowadzenie siedzącego trybu życia. Choć wielu pacjentów traktuje ginekomastię jedynie jako problem natury estetycznej, warto również wiedzieć, że nierzadko jest to objaw toczących się w organizmie poważnych chorób. Przerost piersi może informować o nieprawidłowej pracy przysadki mózgowej czy problemach z nerkami lub wątrobą. Dlatego jeśli zauważysz u siebie podobne objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy.

Jak lekarz diagnozuje dany typ ginekomastii?

Przede wszystkim lekarz zleca wykonanie badań zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych w celu zdiagnozowania rodzaju ginekomastii. W tym celu wykonywana jest pełna morfologia, aby zweryfikować, czy w organizmie nie toczą się żadne groźne dla zdrowia stany zapalne, a także mammografii i USG. Te ostatnie badania pokazują, czy problem związany jest z przerostem gruczołów, czy tkanki tłuszczowej, a także przedstawiają jego skalę.

Chirurgia plastyczna w Warszawie – jak wygląda leczenie ginekomastii?

Czasem problem ginekomastii może ustąpić samoistnie po odstawieniu leków hormonalnych, sterydowych czy poprawieniu stylu życia. Najczęściej jednak wymaga zastosowania zabiegów, które poprawią wygląd klatki piersiowej. W przypadku ginekomastii rzekomej (tłuszczowej) idealnym rozwiązaniem jest liposukcja. To prosty, szybki i bezpieczny zabieg, który polega na odsysaniu tłuszczu z problematycznych rejonów.

Jeżeli chodzi o ginekomastię rzeczywistą, ta wymaga podjęcia działań chirurgicznych, a zabieg polega na wycięciu przerośniętej tkanki gruczołowej. Warto również wiedzieć, że niekiedy lekarz stosuje obie metody, a ich zastosowanie może być rozłożone w czasie.

Article Tags:
Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.