Gwint ślimakowy – jakie są jego zalety?

17 maja, 2023
gwint ślimakowy
525
Views

Gwinty czyli śrubowe nacięcia na powierzchni stożkowej lub walcowej dzielą się na wiele rodzajów a jednym z nich jest tak zwany gwint ślimakowy. To charakterystyczne nacięcie gwintu ze względu na swoją unikalność i specyficzną budowę, znalazło zastosowanie odmienne od klasycznych połączeń śrubowych.

Gwint ślimakowy – co to jest?

Gwintem ślimakowym nazywamy trapezowe nacięcia na śrubie/walcu, który pod wpływem rotacyjnego ruchu przesuwa położenie drugiego elementu, najczęściej tak zwanej ślimacznicy lub koła zębatego z którym gwint współpracuje. Charakterystyczne dla tego rodzaju gwintu są nacięcia wykonane pod kątem od 30° do 40°. Rozróżniamy tutaj gwint symetryczny lub inaczej metryczne, który mogą pracować w obu kierunkach co czyni je bardziej uniwersalnymi. Drugim rodzajem są gwinty ślimakowe niesymetryczne inaczej pociągowe co oznacza, że posiadają tylko jeden kierunek ruchu roboczego. Ponadto dzielą się na prawe oraz lewe w zależności od kierunku nacięć a co za tym idzie obrotu.

Gwint ślimakowy – zasada działania

Gwint ślimakowy został zaprojektowany w taki sposób, aby to on był elementem wprowadzającym w ruch obrotowy lub posuwisty zazębioną prowadnicę a śruba na której się znajduje gwint jedynie rotowała wokoło własnej osi. Przykładem posuwistego ruchu będzie taśma/prowadnica wprowadzana przez gwint ślimakowy w ruch, np. takie rozwiązanie znajdziemy podczas pracy tokarki, zaś drugą możliwością jest obrotowy ruch koła zębatego w przekładni ślimkowej.

Gwint ślimakowy – zastosowanie 

Jak łatwo się domyślić z powyższych, gwint ślimakowy znalazł zastosowanie w przekładniach ślimakowych, pozwala on na przenoszenie znacznych obciążeń lub w bardziej zaawansowanych przekładniach zmianę kierunku ruchu.

Gwint ślimakowy – gdzie go znajdziemy?

Najpopularniejsze elementy w których zastosowano gwint ślimakowy:

  • przekładnia kierownicza, mechanizm zwrotniczy
  • podnośniki
  • wciągarki
  • suwnice
  • pompy ślimakowe

Ciekawym rozwiązaniem wykorzystującym gwint ślimakowy jest opaska/obejma ślimakowa, która pełni funkcję opaski zaciskowej. Wykorzystuje się ją miedzy innymi jako zacisk końcówek węży, na końcach gwintów oraz zakończenia rur i tulejek. Kręcąc śrubą o gwincie ślimakowym współpracującym z zębami opaski ta przesuwa swoje położenie wysuwając część poza nie zamknięty obwód tym samym zmniejszając jego średnicę a w efekcie zaciskając się na elemencie lub elementach łączonych.

Jak widać gwint ślimakowy jest na tyle charakterystyczny, że nie sposób nie odróżnić go od pozostałych rodzajów znajdujących swoje zastosowanie głównie na śrubach mających na celu w trwałe łączenie ze sobą dwóch lub większej ilości elementów.

 

 

Article Categories:
Porady i ciekawostki

Comments are closed.