Jak powinien wyglądać trening strzelecki?

23 maja, 2022
nauka strzelania w Warszawie
732
Views

Strzelanie w ostatnich latach jest coraz popularniejszą formą aktywności. Na szczęście nie zawsze wiąże się ono z potrzebą samoobrony. Bezpieczne strzelanie przede wszystkim pomaga w kontrolowaniu emocji, odreagowaniu stresu, a także… relaksuje i wycisza.

Profesjonalna strzelnica, czyli bezpieczeństwo przede wszystkim

Dawniej nauka strzelania była strefą dostępną tylko nielicznym. Zazwyczaj kojarzyła się z wojskiem, policją i koniecznością użycia broni w konkretnych sytuacjach. Obecnie strzelectwo cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Jest to bardzo modna ale i przydatna umiejętność, która w dodatku relaksuje i odpręża. Powstaje coraz więcej strzelnic, umożliwiających zgłębianie tej umiejętności pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Jednym z takich miejsc jest np. działająca całą dobę Strzelnica Praga Północ. Sala posiada 15 stanowisk, na odległość do 25 metrów z osią dynamiczną bez limitu kalibru. Strzelnica kieruje swoją ofertę zarówno do doświadczonych strzelców, jak i amatorów.

Klub strzelecki – co to takiego?

Uzyskanie pozwolenia na posiadanie broni do celów sportowych wymaga uczestnictwa w klubie strzeleckim. Nie jest to jednak do końca przemyślany przepis, ponieważ uczestnictwo w klubie ogranicza się zazwyczaj do posiadania dowodu opłacenia składki. Klub Strzelecki daje jednak możliwość darmowych treningów, a co się z tym wiąże – podstawy do przystąpienia do egzaminu strzeleckiego. Egzamin ten z kolei, kwalifikuje do uzyskania licencji zawodnika PZSS i pozwolenie uzyskania zgody na posiadanie broni w celach sportowych lub kolekcjonerskich. Klub Strzelecki daje także możliwość skorzystania z licznych upustów i zniżek, obejmujących między innymi treningi z instruktorem. Jeśli myśli się o strzelaniu sportowym  „na poważnie”, wstąpienie do takiego klubu jest dobrym pomysłem.

Teoria równa praktyce, czyli nie od razu w tarczę strzelano

Profesjonalny kurs strzelecki to na początku duża dawka informacji. Przepisy dotyczące używania broni i zasady bezpiecznego strzelania to absolutna podstawa. Następnie ćwiczona jest odpowiednia postawa ciała i prawidłowe trzymanie broni. Kursanci zgłębiają też operowanie językiem spustowym, celownikiem oraz techniki bezstrzałowe, niezbędne w celu zapamiętania mięśniowego i podjęcia dalszych działań. Kolejnym krokiem jest praktyczne zastosowanie przyswojonej wiedzy, czyli samo strzelanie. Ukończenie kursu pierwszego stopnia upoważnia do kontynuowania nauki na kursach dodatkowych. Przy wyborze odpowiedniego kursu należy dokładnie zapoznać się z ofertą, ilością godzin praktycznych i teoretycznych, a także jakością i ilością amunicji.

Kryte strzelnice – ukryte zalety

Kryta strzelnica daje możliwość strzelania w zadaszonym pomieszczeniu. Zazwyczaj posiada zaplecze, magazyn, pomieszczenie do czyszczenia broni itp.,  Często jest to sala odpowiednio przystosowana do tego rodzaju działalności, a zatem przestronna, bezpieczna i wyciszona. Kryta strzelnica cieszy się dużym powodzeniem, zwłaszcza podczas niesprzyjającej pogody. Tym bardziej, że obecne standardy zapewniają taki sam komfort strzelania, co na strzelnicach otwartych. Strzelnica kryta mobilna z kolei jest konstrukcją kontenerową. Zapewnia przestrzeń do strzelania zarówno w zakresie przygotowawczym i szkolnym, jak i bojowym. Posiada funkcję multimedialnego trenażera do treningu z bronią o ostrej amunicji i replik laserowych.

Obecnie wiadomo już, że strzelanie nie musi kojarzyć się negatywnie. Wręcz przeciwnie, może złagodzić stres, wyciszyć i nauczyć nowej, przydatnej umiejętności. Trzeba jednak pamiętać, że bez odpowiedniego przygotowania może ono być niebezpieczne. Warto zatem zaufać ekspertom i skorzystać z odpowiedniego kursu strzeleckiego i profesjonalnej strzelnicy.

Article Categories:
Lifestyle

Comments are closed.