Kupujemy sprężarkę śrubową – na co zwrócić uwagę?

13 września, 2021
sprężanie powietrza
334
Views

Kompresory śrubowe są dość zróżnicowane pod wieloma względami. Można do nich dobrać też bardzo wiele różnego rodzaju dodatków oraz akcesoriów usprawniających pracę. Wszystko to sprawia, że łatwo się w tym pogubić, dlatego przedstawiamy krótki poradnik o tym, jak wybrać sprężarkę śrubową.

Podstawy wyboru

Podczas zakupu kompresora śrubowego trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele różnych aspektów. O tym jednak na które parametry położyć największy nacisk decydować będzie każdorazowo przeznaczenie i zadania, jakie stawiamy przed urządzeniem. W pierwszej kolejności przemyślmy dokładnie to, czy kompresor będzie pracował w sposób ciągły, czy też mniej intensywnie. Od tego zależy czy lepiej jest wybrać odmianę śrubową, czy może bardziej postawić na inną technologię sprężania powietrza. Zasadniczo można założyć, że sprężarka śrubowa nada się do działania przy pomocy różnorakich narzędzi pneumatycznych, takich jak piaskowanie, lakierowanie i inne. Stosować można ją także z powodzeniem podczas pracy z urządzeniami oraz maszynami pneumatycznymi i hydropneumatycznymi.

Istotna wydajność i moc silnika

W zależności od modelu kompresory śrubowe posiadają różny poziom wydajności. Chociaż wydawać by się mogło, że jest ona bezpośrednio powiązana z mocą silnika, to jednak nie jest to jedyny aspekt, który na nią wpływa. Oczywiście jasne jest, że im większa wydajność, tym lepiej, lecz także i ten parametr powinien być dobierany według indywidualnych potrzeb. Pewną regułą stosowaną w przemyśle jest to, że zasadniczo powinno się dążyć do uzyskania pewnego zapasu wydajności w stosunku do wykonywanych zadań. Na szczęście trzeba przyznać, że same sprężarki śrubowe są po prostu przystosowane, by efektywnie pracować w sposób ciągły.

Obsługa posprzedażowa równie istotna

Dokonując wyboru sprężarki, warto także zbadać, jak wygląda kwestia obsługi posprzedażowej. Wiadome jest przecież, że koszty zakupu takiego urządzenia są dosyć spore, dlatego też zastanówmy się przez chwilę, na przykład nad tym, gdzie będziemy serwisować sprzęt. Oczywiście teoretycznie kupno nowego urządzenia powinno nas uchronić od awarii, lecz nawet wtedy sprężarka śrubowa może się zepsuć. Dlatego już w trakcie zakupu zapytajmy sklep o sprawy związane z serwisowaniem, możliwością zwrotu czy też warunkami gwarancji.

Cena nie zawsze najważniejsza

Szczególnie niedoświadczeni fachowcy często popełniają taki błąd, że kierują się tylko i wyłącznie ceną. Podobnym zaniedbaniem może być z kolei zbyt duża ufność w renomowany logotyp widniejący na urządzeniu. I fakt – w niektórych przypadkach sprężarki topowch marek posiadają pewną przewagę nad urządzeniami o gorszej klasie, lecz kluczowe pytanie powinno brzmieć, czy jako użytkownicy ten atut zdołamy wykorzystać w praktyce? Pamiętajmy również, że zakup najdroższego dostępnego produktu na rynku niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepiej jest bowiem kierować się naszymi potrzebami i zadaniami stawianymi przed kompresorem powietrza.

Article Categories:
Technologia i elektronika

Comments are closed.