Laserowe czujniki obecności – przegląd rozwiązań

29 marca, 2022
czujniki laserowe
362
Views

Wykrywanie obiektów w przemyśle oraz erze automatyzacji odbywa się za pośrednictwem laserowych czujników obecności. To najczęściej niezwykle czułe urządzenia wykonujące obowiązki nawet w najtrudniejszych warunkach środowiskowych.

W jaki sposób podejść do wyboru czujników obecności?

Jeden z najważniejszych parametrów to zasięg. Inwestor powinien przeanalizować, czy czujnik sprawdzi się na krótkim, czy dłuższym dystansie i czy posiada intuicyjny system programowania. Bardzo dobrze laserowe czujniki obecności sprawdzają się w projektowaniu stref bezpieczeństwa, ale detekcja to również ważna zaleta dla robotyzacji, czy nawet rozwoju algorytmów sztucznej inteligencji. Urządzenia działają najczęściej w trybie bezprzewodowym, też na zewnątrz, więc zapewniają odpowiednią elastyczność. Największe znaczenie ma precyzja wykrywania obiektów w danej strefie, ponieważ funkcja uzależnia uruchomienie zaprogramowanego wcześniej procesu. Czujnik może, np. zarządzać oświetleniem, albo powiadamiać o wejściu klienta, a to tylko podstawowe zastosowania.

Nowoczesne technologie reagują na ruch, temperaturę, konkretne ustawienie, nawet niewielkiego obiektu. Niektóre czujniki wykonują operacje samodzielnie, a inne wysyłają sygnał do odpowiedniego sterownika. Bardzo czułe technologie reagują na najmniejszy zakres ruchu. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na czujniki w open space, toaletach, bezpośrednio przy komputerach, do śledzenia klientów na terenie nieruchomości komercyjnej i naturalnie do oceny procesu produkcyjnego.

Realne oszczędności na zużyciu energii elektrycznej

W praktyce wdrożenie efektywnego systemu sterowania oświetleniem i wykrywanie obecności odbija się na ograniczeniu kosztów zużycia energii. Czujnik uruchamia i kończy pracę instalacji w założonym przedziale, więc w pewnym stopniu eliminuje błąd ludzki. Konstrukcja urządzenia umożliwia ukrycie w suficie, czy w ścianie, ale pod warunkiem zachowania odpowiedniej wysokości instalacji. Najczęściej czujniki wprowadza się z dala od innych ruchomych sprzętów w taki sposób, aby wykluczyć błąd detekcji. To jedna z najważniejszych zasad odbijających się na komforcie wykorzystania technologii. Warto ze strefy pracy narzędzia wyeliminować wszystkie przeszkody i przeprowadzić testy.

Ocena techniczna przed inwestycją

Jakość czujnika ocenia się na podstawie rodzaju światła, wytrzymałości obudowy, wymiarów, żywotności, czy pod kątem zabezpieczenia przed przeciążeniem. Większość technologii laserowych pracuje w dużym przedziale temperatur. Warto poszukiwać akcesoriów przetestowanych i dopuszczonych do obrotu według norm europejskich, chociażby EN 60947-5-2. Po instalacji można przemyśleć dodatkową ochronę przed pyłem, wilgocią, wysoką temperaturą lub innymi czynnikami ryzyka.

Na zakończenie

Czujniki laserowe to rozbudowane zagadnienie. Technologia oznacza większą kontrolę, ułatwienie procesów na terenie obiektów komercyjnych, wsparcie produkcji. Zastosowanie w dużym stopniu zależy od kreatywności użytkownika. Technika laserowa oznacza żywotność przez wiele cykli i minimalne problemy serwisowe, nawet przy sporym obciążeniu.

Article Categories:
Technologia i elektronika

Comments are closed.