Sprawdzając ofertę strzelnicy, możemy znaleźć informacje o treningu bezstrzałowym. Jak sama nazwa wskazuje, jest to trening, podczas którego nie wykonuje się właściwego strzelania. Warto zastanowić się, w jakich sytuacjach wykorzystuje się trening bezstrzałowy, jak powinien on wyglądać i jaka jest jego specyfika. Sprawdźmy.
Dlaczego trening bezstrzałowy jest ważny i kto powinien z niego skorzystać?
Ten typ treningu przeznaczony jest przede wszystkim dla początkujących osób. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę ze strzelectwem sportowym, to doświadczeni instruktorzy powinni zaproponować Ci trening bezstrzałowy. To dobra nauka strzelania. Pozwala on na zdobycie wiedzy o specyfice sportu, a także trajektorii pocisku i zagrożeń, które mogą wystąpić w trakcie używania broni palnej. Przeprowadzenie treningu bezstrzałowego ma za zadanie przygotować Cię do właściwego strzelania. Prawidłowe przygotowanie wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo samego strzelania, ale także na Twoją efektywność w tym zakresie.
Trening bezstrzałowy – specyfika
W ramach treningu bezstrzałowego przeprowadza się szereg ćwiczeń technicznych. Podczas treningu wykorzystuje się broń, jednak jest ona pozbawiona amunicji. Alternatywą do prawdziwej broni może być jej dobrze odwzorowana atrapa. Poprzez szereg ćwiczeń początkujące osoby mają nabyć właściwe nawyki i umiejętności, które umożliwią im strzelanie techniczne. Pod tym kątem z treningu bezstrzałowego chętnie korzystają także osoby, które na strzelnicę sportową uczęszczają od dłuższego czasu, jednak ich technika strzelania wciąż pozostawia wiele do życzenia.
Bezstrzałowy trening to nie tylko wiedza teoretyczna, ale także proces, w ramach którego tworzy się tzw. pamięć mięśniowa. Tym mianem określa się zakres powtarzalnych ruchów, które koduje nasz mózg i odtwarza przy właściwym strzelaniu. Pod tym względem tego typu trening spokojnie można porównać do treningów piłkarzy, czy też innych sportowców, którzy poprzez liczbę powtórzeń danego zagrania osiągają w nim wysoką skuteczność i powtarzalność. Pamięć mięśniowa przyspiesza także regeneracje organizmu po ćwiczeniach oraz powrót do strzelania w sytuacji, gdy mieliśmy dłuższą przerwę.
Ćwiczenia statyczne i praca na spuście
W ramach treningu bezstrzałowego przeprowadzane są m.in.: ćwiczenia statyczne i praca na spuście. Pierwsze z nich polegają na ustawieniu się około 20-25 metrów od celu, a następnie wykonywania podstawowych czynności z przygotowaniem się do strzału. Ważna jest kolejność ich wykonywania, precyzja, a także zdolność strzelca do utrzymania broni przez 30 sekund w górze. Ćwiczenia statyczne przeprowadza się w seriach. Wolna praca na spuście to mierzenie do oddalonego celu i wykonywanie próbnych strzałów na sucho w seriach po ok. 20 strzałów na każdą rękę. W ten sposób tworzone są dobre nawyki i pamięć mięśniowa.
Co wpływa na skuteczność treningu bezstrzałowego?
Jakość i profesjonalizm przeprowadzonego treningu bezstrzałowego wpływa bezpośrednio na jego skuteczność. Jeżeli poszukujesz sprawdzonej oferty, to dobrym wyborem będzie klub strzelecki na warszawskiej Pradze. Doświadczeni instruktorzy dbają w nim o każdy detal przeprowadzanych ćwiczeń. Do zorganizowania dobrego treningu bezstrzałowego potrzebne są nie tylko broń i strzelnica, ale także dodatkowa akcesoria w tym m.in.:
- tarcza;
- kabury;
- pasy nośne;
- timery lub stopery.
Z każdą kolejną próbą efektywność strzelca powinna rosnąć, co mierzone jest m.in. czasem wykonywania poszczególnych czynności. Wybierając strzelnicę sportową, warto zapoznać się z opiniami klientów w zakresie profesjonalizmu i historii danej marki. Dobrze przeprowadzony trening bezstrzałowy to podstawa.