Nerwica u młodzieży – jakie może mieć podłoże?

28 lutego, 2022
nerwica u mlodziezy
751
Views

Nerwica stanowi bardzo poważny problem, z którym zmagają się nie tylko dorośli. Jakie mogą być przyczyny tego stanu u nastolatków i kiedy warto zdecydować się na psychoterapię indywidualną dla młodzieży? Oto szczegóły, z którymi powinien zapoznać się każdy rodzic.

Czym jest nerwica?

Zaburzenia nerwicowe należą do grupy zaburzeń psychicznych o przeróżnych objawach. Eksperci definiują ten termin również jako zespół dysfunkcji narządów, psychogennych zaburzeń emocjonalnych, a także zakłóceń procesów psychicznych i patologicznych form zachowania, które pojawiają się w tym samym czasie i są ze sobą powiązane.

Osoby, które zmagają się z nerwicą bardzo często są świadome, że objawy somatyczne wiążą się
z zaburzeniami nerwicowymi, jednak odczuwają lęk przed pojawieniem się ich. Warto podkreślić, że z zaburzeniami można skutecznie walczyć za pomocą psychoterapii indywidualnej dla młodzieży. Przy czym najlepiej skorzystać z porad ekspertów już po zauważeniu pierwszych objawów. Wówczas terapia może być znacznie krótsza.

Przyczyny nerwicy u młodzieży

O występowaniu zaburzeń nerwicowych decyduje bardzo wiele czynników. Przyczyną może być środowisko, w jakim przebywa nastolatek lub trudne przeżycia z przeszłości. Następstwem często są lęki, które mogą powodować kłopoty w nauce, a także wycofywanie się z relacji społecznych.

Nerwica może występować również u nastolatków, którzy miewają obawy przed niespełnieniem wymagań stawianych przez rodziców i nauczycieli. Ilość obowiązków szkolnych dla niektórych osób bywa niełatwą barierą. Sytuacja robi się jeszcze trudniejsza, gdy o sukcesie edukacyjnym decydują egzaminy.

Ponadto specjaliści wskazują, że przyczyny nerwicy mogą być związane z nowym otoczeniem. Problemy pojawiają się przy zmianie miejsca zamieszkania i szkoły, gdy młodzież obawia się braku akceptacji ze strony rówieśników.

Rodzice powinni pamiętać, aby często rozmawiać z dziećmi, co pozwoli zaobserwować ewentualne objawy. Dobrą praktyką jest również uczestnictwo w zebraniach szkolnych, a także regularna rozmowa z pedagogiem. W ten sposób rodzic będzie mógł szybko zareagować na wszelkie niepokojące oznaki, a tym samym pomóc dziecku.

Gdzie należy szukać pomocy?

Przy podejrzeniu nerwicy warto porozmawiać z dzieckiem i zapytać, z jakimi objawami się zmaga i jak często mu one towarzyszą. Następnie należy skonsultować się ze specjalistą, gdyż tylko on może postawić prawidłową diagnozę. Warto przekazać ekspertowi wszystkie zgromadzone informacje, dzięki czemu będzie mógł on trafnie ocenić sytuację i zaproponować skuteczne metody pomocy.

Należy pamiętać, że psychoterapia indywidualna dla młodzieży jest bardzo skuteczna, o czym przekonało się już wielu pacjentów. Czas leczenia nerwicy może różnić się w zależności od różnych czynników. Jednak kluczową kwestię stanowi sumienna realizacja zaleceń terapeuty. Dzięki temu nastolatek będzie mógł cieszyć się dobrym zdrowiem i z powodzeniem realizować obowiązki szkolne oraz pielęgnować relacje społeczne.

Article Categories:
Porady i ciekawostki · Zdrowie i uroda

Comments are closed.