Oświetlenie wizyjne bez tajemnic

24 września, 2021
czujniki wizyjne
274
Views

Kontrola wizyjna jest niezbędna w wielu procesach produkcyjnych. Bez niej trudno wyobrazić sobie bowiem efektywną identyfikację czy też weryfikowanie aktualnego położenia różnych wyrobów. Dzięki systemom wizyjnym można też na przykład odczytywać kody kreskowe i wykrywać wadliwe komponenty. Dobrze w tym względzie postawić na oświetlacz wizyjny, który zapewni stały poziom natężenia światła. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Oświetlenie w systemach wizyjnych

Do uzyskania odpowiedniej jakości obrazu konieczny jest prawidłowy dobór elementów oświetlenia. Dostosowanie układu oświetlenia przedmiotu jest decydujące dla sposobu rejestrowania obrazu przez kamerę. Jak więc powinno się je dobierać? Otóż tutaj kluczową rolę spełniają: geometria obiektu, struktura jego powierzchni oraz szczególne cechy, którymi wyróżnia się cały system. Sam układ oświetlenia powinien zagwarantować właściwy poziom kontrastu i minimalizować rejestrowanie artefaktów. Jest to bardzo istotne, gdyż w przeciwnym razie wystąpi ryzyko wyciągnięcia błędnych wniosków podczas analizy obrazu. Gdy chodzi natomiast o konkretne oświetlacze, to zazwyczaj stosuje się albo układy w postaci pierścieniowej, lub też prostokątnej matrycy składającej się z diod LED. Jeśli natomiast mamy do czynienia z przedmiotami charakteryzującymi się wypukłym kształtem, to wówczas zaleca się stosowanie oświetlaczy w formie kopuły.

Źródła światła w systemie wizyjnym

W systemach wizyjnych wykorzystywane są różne światła, lecz najpopularniejsze są te wyposażone w diody LED. Wynika to oczywiście z tego, że posiadają one wiele zalet. Wspomniane diody LED dają bowiem możliwość formowania układów w dowolnej konfiguracji i to zarówno w trybie pracy ciągłej, jak i w czasie oświetlania stroboskopowego. Dodatkowo trzeba też podkreślić, że w niektórych przypadkach jednokolorowe światło emitowane przez diody może być bardzo pomocne. Patrząc jednak z drugiej strony problem stwarzać może tu oświetlanie dużych powierzchni. Wszystko dlatego, że wówczas konieczne byłoby użycie matrycy wyposażonej w bardzo dużą liczbę diod. Czy więc mamy jakieś inne wyjście? Okazuje się, że jak najbardziej tak, gdyż można postawić, chociażby na równie popularne świetlówki i lampy halogenowe. Te drugie sprzęty wykorzystują w swojej pracy efektywne światłowody. Pozwala to na budowanie układów z różnych konfiguracjach oraz cechuje się stosunkowo dużą prostotą wymiany w razie awarii. Oprócz wyżej wspomnianych źródeł światła dość często spotkać można także laserowe generatory linii. Bardzo pomocne są one w czasie zadań polegających na wymiarowaniu różnorodnych obiektów.

Oczywiście w każdym systemie wizyjnym trzeba brać pod uwagę środowisko jego pracy i występujące w nim czynniki. Na szczęście niektóre z nich częściowo mogą być one zniwelowane przez zastosowanie różnych akcesoriów, jak chociażby osłony obiektywów. Innym problemem mogą być też wytwarzane przez maszyny wibracje, które mogą znacznie zniekształcić uzyskiwany w systemie wizyjnym obraz. Ten aspekt także warto wziąć więc pod uwagę.

inspiracja: newtech.com.pl – czujniki wizyjne

Article Categories:
Technologia i elektronika

Comments are closed.