Praca w głośnym środowisku a niedosłuch

15 listopada, 2022
ochrona sluchu
691
Views

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka, który pozwala na odbieranie sygnałów dźwiękowych z otoczenia. Zaburzenie funkcji narządu słuchu nazywane jest niedosłuchem. Może dotykać osoby w różnym wieku i być wywołane chorobą lub urazem. Jedną z podstawowych przyczyn niedosłuchu jest także praca w głośnym środowisku.

Kiedy hałas szkodzi

Hałas to zgodnie z definicją akustyczne drgania o wysokiej częstotliwości odbierane jako nieprzyjemne lub stresujące. W zależności od poziomu intensywności oraz czasu trwania mogą wywoływać rozdrażnienie, fizyczny ból, a nawet trwałe uszkodzenie słuchu. Przyjmuje się, że niedosłuch może spowodować długotrwałe przebywanie w środowisku, w którym hałas kształtuje się już na poziomie 70-85 dB. Taki poziom hałasu generują przejeżdżające samochody, a także pracujące elektronarzędzia. Oznacza to, że na trwałe uszkodzenie słuchu narażonych jest wiele osób pracujących różnych zawodach. Źródłem niedosłuchu może być także praca z piłą łańcuchową i młotem hydraulicznym, a także przebywanie na lotnisku w otoczeniu startujących samolotów. Wszystkie wymienione czynności generują szkodliwy dla zdrowia hałas na poziomie 100-120 dB.

Skutki pracy w hałasie

Poziom niedosłuchu spowodowany pracą w głośnym środowisku uzależniony jest od kilku czynników. Do najważniejszych zaliczyć należy natężenie dźwięków, a także długość ich trwania. Istotne znaczenie ma również czas ekspozycji danej osoby na hałas w pracy. Szczególnie niekorzystne dla zdrowia są krótkie i głośne sygnały o charakterze impulsowym, takie jak wystrzały z broni palnej. Ich efektem może być wystąpienie tzw. niedosłuchu odbiorczego spowodowanego uszkodzeniem komórek słuchowych w uchu wewnętrznym. Podstawowym objawem tej przypadłości jest obniżenie progu słyszenia dźwięków o wysokiej częstotliwości. W efekcie u chorego pojawiają się trudności w rozumieniu mowy, zwłaszcza podczas przebywania w głośnym otoczeniu. W literaturze medycznej wyróżnia się cztery stopnie niedosłuchu, tj. lekki, umiarkowany, znaczny oraz głęboki.

Leczenie niedosłuchu

Przyjmuje się, że ubytek słuchu o charakterze odbiorczym ma charakter trwały i nieodwracalny. Jedynym sposobem poprawy poziomu słyszenia i komfortu życia pacjenta jest zastosowanie aparatu słuchowego. Nowoczesne urządzenia wyróżniają się niewielkimi rozmiarami, a także dużą skutecznością działania. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia niedosłuchu, należy zadbać o profilaktykę. W przypadku pracy w głośnym środowisku niezbędne jest stosowanie słuchawek i nauszników przeciwhałasowych lub stoperów wkładanych bezpośrednio do kanału słuchowego.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że negatywne skutki hałasu nie są widoczne od razu. Lekceważenie jakichkolwiek objawów może doprowadzić do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia słuchu.

Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.