Siedzący tryb życia – jak zadbać o swój kręgosłup?

13 października, 2023
zajęcia zdrowy kręgosłup
85
Views

W ostatnich latach siedzący tryb życia stał się dla wielu codziennością. Dzieci spędzają większość dnia na lekcjach w szkole, studenci na wykładach, a dorośli przed komputerem w pracy. Coraz więcej pacjentów skarży się obecnie na ból w odcinku szyjnym i lędźwiowym, czego przyczyną może być właśnie niewłaściwa postawa lub zbyt długie godziny spędzone w pozycji siedzącej.

Skutki siedzącego trybu życia

Należy podkreślić, że brak ruchu i długie godziny spędzone na siedząco mogą przyczyniać się do poważnych powikłań zdrowotnych, do których należą między innymi cukrzyca typu 2, nadwaga, choroby układu krążenia, bóle mięśniowe czy nawet zaparcia. Osoby prowadzące siedzący tryb życia są również bardziej narażone na występowanie schorzeń psychicznych, takich jak stany lękowe, depresja lub ogólne obniżenie nastroju. Łatwym i szybkim sposobem na zapobieganie nieprzyjemnych i bolesnych dolegliwości jest włączenie aktywności fizycznej do swojej codziennej rutyny. Już kilkuminutowy, szybki spacer może przyczynić się do poprawy kondycji i zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych. Ci, którym w ciągu dnia brakuje czasu, mogą skorzystać z roweru jako środku transportu do pracy czy szkoły. Świetnym wyborem dla tych nieco bardziej ambitnych będzie również basen, bieganie, siłownia, zajęcia taneczne, pilates czy joga.

Jak zadbać o kręgosłup?

Jak już wspomniano, bóle kręgosłupa to jeden z najczęściej występujących i przewlekłych skutków siedzącego trybu życia. Dla tych, którzy chcą skupić się bezpośrednio na relaksacji tej części ciała, zaleca się tak zwane zajęcia zdrowy kręgosłup. Dzięki profesjonalnemu wsparciu specjalisty można nie tylko wzmocnić mięśnie głębokie, ale również złagodzić towarzyszący na co dzień ból. Podczas zajęć wykonuje się serię ćwiczeń, które działają na kręgosłup terapeutycznie. Sesję zaczyna się najczęściej od rozgrzewki, tak by przygotować mięśnie do pracy, a kończy przyjemnym rozciąganiem. Zajęcia zdrowy kręgosłup przeznaczone są dla osób w każdym wieku, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Prowadzący zajęcia może bezpośrednio dopasować intensywność ćwiczeń do kondycji fizycznej i możliwości każdego ćwiczącego. Podczas zajęć często korzysta się z dodatkowych przyrządzeń, takich jak piłki, ciężarki czy hantelki. Należy mieć jednak świadomość, że tylko regularne ćwiczenia, wykonywane poprawnie, przyniosą widoczne korzyści. Efekty widoczne, a przede wszystkim odczuwalne są jednak stopniowo, już po niedługim czasie. Wraz z uelastycznianiem się mięśni i ich wzmocnieniem, uwalniane jest napięcie i utrudniający funkcjonowanie ból. Najlepsze efekty daje wykonywanie ćwiczeń kilka razy w tygodniu.

Podsumowanie

Siedzący tryb życia wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie psychiczne, ale również na zdrowie psychiczne. Dobrym rozwiązaniem, zalecanym przez specjalistów, jest skorzystanie z zajęć zdrowy kręgosłup, które pomogą zwalczyć nieprzyjemny ból.

Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.