Oleje w sprężarkach umożliwiają ochronę całego układu i zapewniają regularne smarowanie wnętrza urządzenia, ale jednocześnie wymagają profesjonalnej kontroli pod kątem zużycia, starzenia się. W kompresorach stosuje się powszechnie oleje mineralne oraz oleje syntetyczne.
Dlaczego zużycie oleju to problem?
Oleje stosowane w sprężarkach olejowych posiadają właściwości oczyszczające, czy dodatki wchłaniające wilgoć. Jeżeli olej stosuje się zbyt długo, nie wymienia we właściwym momencie ten traci większość lub nawet wszystkie pozytywne cechy, a tym samym urządzenie pracuje pod zbyt wysokim, wręcz ryzykownym obciążeniem. Można powiedzieć, że kontrola płynów eksploatacyjnych ogranicza długoterminowe koszty serwisowe, szczególnie łopatek i silnika. Dobra praktyka to wykorzystanie olejów rekomendowanych bezpośrednio do kompresora. Nie zaleca się natomiast odbiegania od instrukcji obsługi sprężarki.
Na jakich właściwościach olejów do sprężarek warto się skupić?
Dobry olej do kompresora olejowego chroni elementy przed ścieraniem i posiada udokumentowane przez producenta zdolności oczyszczające. Przyda się naturalna powłoka przed korozją stali. Niektóre płyny eksploatacyjne posiadają wyższą odporność na starzeniem. Dzięki temu można przedłużyć nieco cykl wymiany. Operator kompresora powinien prognozować problem starzenia, ponieważ zużyty olej pozostaje na niektórych częściach, a to powoduje trudności z usunięciem niechcianej powłoki. Smary muszą wytrzymywać wysoką temperaturę pracy. Oleje rekomendowane do kompresorów posiadają najczęściej tańsze zamienniki, więc jeżeli przedsiębiorstwo skupia się na optymalizacji finansowej to właściwy kierunek postępowania.
Kilka słów o przewadze oleju syntetycznego nad mineralnym
Regularna praca sprężarki, czyli częste zmiany ciśnienia i parametrów roboczych to czynniki ryzyka dla szybszego zużycia środka smarnego. Kompresor działający w trudniejszym otoczeniu, bardzo intensywnie niestety szybciej wykorzystuje olej i wymaga częstszej kontroli. Najpopularniejsze rozwiązanie na rynku to oleje syntetyczne ze względu na stabilność, nawet w obecności wilgoci. Oleje syntetyczne nie tworzą też w takiej skali niekorzystnych osadów. Płyny mineralne natomiast szybciej się starzeją i nie radzą sobie w zbyt wysokich i niskich temperaturach roboczych. Oleje syntetyczne to wyższa cena, ale jednocześnie inwestycja w komfort.
Czym powinien charakteryzować się dobry środek smarny do sprężarki?
- wytrzymałością w wymagającym środowisku (wysokie i niskie temperatury),
- minimalną toksycznością i odpowiednim poziomem smarowania elementów,
- pełną zgodnością z instrukcją urządzenia,
- brakiem korozji.
To oczywiście nie wszystkie elementy do rozpatrzenia, ale pokazują, że olej odgrywa ogromną rolę w maksymalizacji sprawności sprężarki olejowej.
Na zakończenie
Starzenia oleju powstrzymać nie można, bo każdy środek smarny prędzej, czy później się zużywa i pozostawia osady, ale można zmaksymalizować jakość płynu i kontroli. Dzięki temu nie nastąpi pogorszenie środowiska pracy urządzenia.