Technologie laserowe w obróbce metali – dlaczego warto?

16 listopada, 2021
wycinarki laserowe fiber
433
Views

Technika laserowa powala na przeprowadzenie różnorodnych operacji technologicznych z dużą precyzją. Wykorzystanie lasera z roku na roku zyskuje coraz większe grono zwolenników. Obróbce laserowej można bowiem poddać szerokie spektrum materiałów. Wykorzystanie tej technologii na dobre zagościło również w obróbce metali. Dowiedz się więcej o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych w zakresie laserowej obróbki metali oraz poznaj korzyści, jakie płyną z zastosowania tego typu rozwiązań.

Technologia cięcia termicznego elementów metalowych

Cięcie termiczne elementów wykonanych z metalu to  jedna z najpopularniejszych technologii laserowych wykorzystywanych w obróbce metali. Urządzeniami przeznaczonymi do cięcia termicznego elementów metalowych są wycinarki laserowe. To nowoczesne maszyny wyposażone w najnowszej generacji światłowodowe lasery typu fiber, które cechują lepsze parametry techniczne i wyższa wydajność od laserów starszego typu CO2. Lasery światłowodowe dzięki wysokiej gęstości energii pozwalają uzyskać bardzo wysoką prędkość i jakość cięcia.  Większą koncentrację energii lasery światłowodowe osiągają dzięki mniejszej ogniskowej oraz znacznie wyższemu poziomowi absorpcji. Warto podkreślić, że krótsza długość fali światła przekłada się na wydajność procesu i minimalizację kosztów cięcia. Innowacyjne lasery typu fiber sprawdzają się doskonale przy cięciu mosiądzu oraz aluminium. Wybrane modele dostosowane są do cięcia rur i profili o konkretnych parametrach.

Spawanie laserowe elementów metalowych

Spawanie laserowe to kolejna technologia wykorzystywana już na szeroką skalę w obróbce metali. Urządzeniami przeznaczonymi do spawania laserowego metali są specjalistyczne spawarki laserowe, które, dzięki wytworzeniu skoncentrowanej wiązki światła charakteryzującej się dużą gęstością, pozwalają na spawanie materiałów o różnorodnych kształtach i grubościach. Spawanie odbywa się zarówno z wykorzystaniem spoiwa, jak i bez niego. Co więcej, dzięki temu rozwiązaniu proces można przeprowadzić od 2 do 10 razy szybciej od tradycyjnych spawarek, a spoiny nie wymagają dodatkowego czyszczenia ani długotrwałej obróbki. Spawarki laserowe zużywają mniejszą ilość materiału, a także umożliwiają dostosowanie parametrów takich jak np. szerokość spoiny do konkretnych zastosowań. Dzięki oddziaływaniu energii skupionej wyłącznie na małym obszarze urządzenia zapewniają zużycie mniejszej ilości materiału oraz redukcję zniekształceń obrabianych elementów. Maszyny są bardzo precyzyjne i pozwalają na osiągnięcie powtarzalności spawów. Sam proces spawania z wykorzystaniem spawarek laserowych nie wymaga długoletniego doświadczenia – umiejętności można nabyć po odpowiednim przeszkoleniu.

Znakowanie laserowe metali

Do tego typu obróbki elementów metalowych wykorzystuje się specjalistyczne znakowarki laserowe. Urządzenia za pośrednictwem skupionej wiązki światła pozwalają na trwałe naniesienie na dany przedmiot pożądanego znaku graficznego. Duża precyzja lasera umożliwia tworzenie skomplikowanych elementów graficznych, które charakteryzują się wysoką jakością i trwałością przewyższającą standardowe techniki znakowania. Znakowarki laserowe mają dzisiaj bardzo szerokie zastosowanie. Na rynku występują różne typy tych urządzeń: znakowarki laserowe światłowodowe, znakowarki laserowe CO2 czy znakowarki laserowe UV, które dostosowane są do pracy na konkretnych materiałach i do nanoszenia różnego typu grafik; ponadto poszczególne modele mogą być wyposażone w dodatkowe rozwiązania takie jak wzmacniacz optyczny, głowica obrotowa czy duży obszar roboczy.

Wykorzystanie innowacyjnych technologii laserowych w obróbce metali niesie za sobą wiele korzyści. Laser gwarantuje wysoką precyzję, znakomitą dokładność oraz jakość wykończenia elementów metalowych o  skomplikowanych  kształtach i formie. Użycie technologii laserowej wiąże się również z dużą wydajnością, która pozwala na zredukowanie kosztów obróbki  poprzez obniżenie ilości powstałych odpadów i oszczędność energii.

 

Article Categories:
Technologia i elektronika

Comments are closed.