Transport pneumatyczny substancji chemicznych – istotne aspekty

9 listopada, 2021
transport rurowy
322
Views

Efektywny transport materiałów w przemyśle chemicznym pełni bardzo istotną rolę. Bez niego trudno byłoby sobie bowiem wyobrazić cały proces produkcyjny. Na jakie elementy warto zwracać uwagę, realizując transport pneumatyczny za pomocą systemów rurowych w tej branży?

Zalety transportu pneumatycznego

Podstawową zaletą wykorzystania transportu pneumatycznego w przemyśle chemicznym i innych gałęziach jest łatwość wyznaczania tras. Oznacza to, że systemy rurowe mogą funkcjonować nawet na spore odległości i to zarówno w ułożeniu pionowym, jak i poziomym. System transportu pneumatycznego można także dosyć łatwo dopasować do już używanego sprzętu, dzięki czemu nie ma konieczności tworzenia całej zakładowej instalacji od samego początku. Niezwykle ważną cechą jest też zapobieganie stratom materiałowym w trakcie transportowania surowców. Nie tylko pozwala to zoptymalizować cały proces, ale i zapewnia niezbędną ochronę przed różnymi zagrożeniami, o czym więcej piszemy też poniżej.

System rurowy w branży chemicznej

Jednym z najistotniejszych aspektów, o który należy szczególnie zadbać, jest maksymalna szczelność systemu. Jest to niezwykle istotne, gdyż hermetyczne rury nie tylko zapewniają  pełną wydajność realizowanego przesyłu, ale również ograniczają ryzyko wydostania się niebezpiecznych substancji poza obręb rurociągu. Konsekwencją ewentualnej nieszczelności w instalacji może być nawet wybuch, zatem absolutnie nie wolno lekceważyć tego punktu. A w jaki sposób możemy taką szczelność zapewnić? Tutaj przydatne okazuje się optymalne dobranie stosowanych rur i złączek do charakterystyki pracy konkretnego zakładu. Pozwoli to na wybór prawidłowo dopasowanych rozmiarów oraz materiałów produkcyjnych. Ważną cechą będzie też jak największa trwałość systemu rurowego. Dzięki temu znacząco zwiększy się bezpieczeństwo pracy oraz zoptymalizowane zostaną koszty jego eksploatowania. Pisząc o bezpieczeństwie, nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o ryzyku wystąpienia wybuchu w czasie transportu pneumatycznego. Szczególnie właśnie w zakładach chemicznych można spotkać przecież substancje, których skład generuje to niebezpieczeństwo. Aby temu zapobiec, w nowoczesnych systemach rurowych stosowane są innowacyjne przewody o właściwościach uziemiających. Działają one na prostej zasadzie odprowadzania pojawiających się ładunków elektrostatycznych, co w efekcie minimalizuje zagrożenie wystąpienia eksplozji i pożaru.

Podsumowanie

Wszystkie zalety systemów rurowych sprawiają, że aktualnie ciężko byłoby sobie wyobrazić bez nich sprawnie funkcjonujący przemysł chemiczny. Ze względów bezpieczeństwa oraz dla sprawności wypełniania koniecznych zadań należy jednak stawiać wyłącznie na rozwiązania najwyższej jakości. Prawidłowa instalacja powinna zatem być wytrzymała, szczelna i posiadać specjalne antyelektrostatyczne połączenia o odporności nawet na skrajne ciśnienia. Tylko wówczas będzie można realizować transport pneumatyczny materiałów chemicznych w sposób efektywny oraz w pełni bezpieczny.

Article Categories:
Technologia i elektronika

Comments are closed.