Twoje dziecko idzie do przedszkola? Jak je (i siebie) przygotować?

23 września, 2021
psycholog dziecięcy
495
Views

Pierwsza wizyta w przedszkolu to nie lada przygoda zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Co zrobić, aby pociecha z uśmiechem na twarzy powitała rówieśników? Oto kilka praktycznych wskazówek, o których każdy rodzic powinien wiedzieć.

Przedszkole w dobrym świetle

Nie jest tajemnicą, że dziecięce obawy bardzo często wynikają z nieznajomości nowego miejsca. Zanim maluch przekroczy próg placówki, rodzice powinni poznać zasady, jakie panują w tym miejscu oraz dowiedzieć się, w jaki sposób odbywa się zabawa i nauka. Następnie należy poinformować dziecko o zaletach przedszkola. Dzięki temu pierwszy kontakt z opiekunkami i rówieśnikami będzie wyczekiwanym wydarzeniem, a nie przykrym obowiązkiem.

Warto przedstawić przedszkole jako miejsce bezpieczne, pełne nowych koleżanek i kolegów. Dobrze jest często przypominać o tychże atutach i rozmawiać z dzieckiem, aby dowiedzieć się, jak postrzega nowe wyzwania. Tutaj należy zaznaczyć, że lęki u dzieci pojawiają się dosyć często, lecz nie zawsze można je zażegnać zwyczajną rozmową.

Jeżeli maluch panicznie boi się wizyty w przedszkolu, warto odwiedzić poradnię psychologiczną. Doświadczony specjalista przeprowadzi wywiad oraz porozmawia z rodzicami i dzieckiem. Dzisiejsza psychologia doskonale radzi sobie z takimi przypadkami i pomaga rozładować stres. Bardzo ważna jest jednak błyskawiczna reakcja rodziców.

Adaptacja w nowym środowisku

Wiele przedszkoli organizuje dni adaptacyjne, które mogą być doskonałą formą terapii na lęki u dzieci. W zależności od specyfiki placówki można udać się do przedszkola z dzieckiem lub pozostawić pociechę z opiekunkami oraz innymi dziećmi. To znakomita okazja, aby najmłodsi zapoznali się z miejscem, w którym za chwilę rozpoczną zabawę i naukę.

Na tym etapie można zaobserwować, czy dziecko wyraża chęć zabawy z rówieśnikami, czy jednak towarzyszą mu problemy z adaptacją w nowym środowisku. Oczywiście lekki niepokój czy onieśmielenie zdarzają się dość często i zazwyczaj mijają po pewnym czasie. Natomiast poważnym problemem jest unikanie relacji społecznych, a w konsekwencji długotrwała izolacja od innych dzieci. Wówczas należy udać się do dobrej poradni psychologicznej i zasięgnąć rad specjalisty.

Postawa rodziców

Na pierwsze dni w przedszkolu przygotowani powinni być również rodzice, gdyż ich właściwe zachowanie warunkuje komfort malucha w nowym środowisku. To właśnie w wieku przedszkolnym należy w szczególny sposób zadbać o odpowiednie warunki snu dziecka. Ważny jest zarówno optymalny czas wypoczynku, jak i temperatura w pokoju czy wygodne łóżko. Ponadto pociecha powinna wyruszyć do przedszkola po zdrowym śniadaniu, które zapewni jej energię na najbliższe godziny.

Rodzice muszą pamiętać, aby stale rozmawiać z maluchem. Poczucie silnej więzi pomaga zredukować lęki u dzieci, a to z kolei przekłada się na spokój w przedszkolu. Ponadto dobrą praktyką jest informowanie dziecka każdego dnia, o której godzinie i kto odbierze je z przedszkola.

Article Categories:
Porady i ciekawostki

Comments are closed.