Zarządzanie procesem cięcia laserowego z poziomu systemu ERP

2 listopada, 2021
wycinarka laserowa
475
Views

Cięcie laserowe to metoda, która pozwala precyzyjnie obrabiać materiał i uzyskać dokładne wymiary oraz kształty produktów końcowych. Odpowiednio zaprogramowana wycinarka umożliwia wykonanie otworu o mniejszej średnicy niż grubość blachy. Tego typu urządzenia ze względu na precyzję cięcia są stosowane we współczesnych procesach produkcyjnych. W celu zwiększenia wydajności wycinarki mogą zostać zintegrowane z systemem ERP (ang. Enterprise Resource Planning). Jak działa to rozwiązanie w praktyce?

Czym różnią się wycinarki laserowe?

Wycinarki laserowe posiadają różne parametry, w zależności od modelu. Kluczową różnicą, która wpływa na zakres grubości wycinanych elementów oraz na jakość cięcia, jest moc rezonatora. W profesjonalnych wycinarkach laserowych (np. urządzeniach od firmy Baykal lub Mitsubishi) wynosi ona od 4 kW do 10 kW. Każde urządzenie posiada określony obszar roboczy, który może wynosić: 3000 x 1500 mm, 4000x 2000 mm, 6000 x 2000 mm lub inny – w zależności od wymagań produkcyjnych. Czas rozruchu wynosi 3 minuty, dzięki czemu można w szybkim tempie rozpocząć obróbkę materiału.

Kolejne parametry wpływające na wydajność wycinarki laserowej to maksymalna prędkość robocza oraz prędkość symultaniczna (oś X i Y). Dokładność pozycjonowania w profesjonalnych wycinarkach to 0,05mm /500 mm (X i Y), natomiast wartości parametrów powtarzalności pozycjonowania – 0,1 mm (X i Y).

Zakres cięcia danego materiału zależy od mocy rezonatora, a także specyfiki kształtu wycinanego elementu. Wysokiej jakości wycinarki laserowe, posiadają wbudowane oprogramowanie, który może zostać łatwo zintegrowane z systemem ERP. To pozwala zarządzać procesem produkcji oraz na bieżąco kontrolować jej wydajność i jakość. Dużą zaletą tych urządzeń jest funkcja Eco Mode, która pozwala zredukować zużycie energii w trybie czuwania – nawet o 99%. Natomiast zaawansowane oprogramowanie, poza integracją z ERP, umożliwia wczytywania określonych programów za pomocą kodów kreskowych. To minimalizuje ryzyko popełnienia błędów, które mogłyby prowadzić do strat materiału. Wycinarki laserowe różnią się wieloma parametrami, dzięki czemu każde przedsiębiorstwo może dopasować je do swoich potrzeb.

Czym jest ERP i jak działa w integracji z wycinarkami laserowymi?

Zapotrzebowanie rynku zmienia się szybko. To powoduje, że przedsiębiorcy muszą optymalizować proces produkcji, aby zwiększyć wydajność i utrzymać wysoką jakość produktów. Kontrolowanie pracy każdego obszaru firmy z osobna jest czasochłonne i obarczone wysokim ryzykiem błędu. Rozwiązaniem jest oprogramowania ERP. Umożliwia integrację wszystkich działów oraz gromadzi dane w bazie, do której mają dostęp pracownicy odpowiedzialni za poszczególne zadania. System może być wykorzystywany również do sterowania pracą wycinarek laserowych. Dzięki temu dane oprogramowania każdej maszyny (zwłaszcza, gdy jest ich wiele), mogą zostać wprowadzone z jednego stanowiska. System ERP pozwala na bieżąco kontrolować wydajność pracy urządzeń. Umieszcza wszystkie dane w bazie oraz może kontrolować zasoby. Takie rozwiązanie zapobiega przestojom, np. z powodu braku materiału. Przedsiębiorca zyskuje większy nadzór nad pracą maszyn oraz przepływem materiałów.

System ERP to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala kontrolować pracę nowoczesnych wycinarek laserowych oraz sterować ich parametrami. Dzięki temu możliwa jest eliminacja strat materiałów oraz kosztowych przestojów. Oprogramowanie pozwala zarządzać procesem cięcia blach przez uprawnioną osobę. To z kolei obniża koszty zatrudnienia, minimalizuje ryzyko błędu i w efekcie generuje oszczędności w firmie.

Article Categories:
Technologia i elektronika

Comments are closed.