Brama skrzydłowa z automatycznym napędem to coraz częstszy wybór właścicieli posesji, którzy cenią sobie wygodę takiego rozwiązania i prostotę użytkowania. To, co nie zawsze jest proste, to wybór napędu otwierającego i zamykającego wjazd. Aby jego wydajność nie okazała się niewystarczająca, należy poznać i określić parametry posiadanej bramy i na tej podstawie dokonać wyboru.
Analiza parametrów bramy
Aspekty, które są kluczowe kiedy wybieramy napęd do bramy wjazdowej to:
- Liczba i rodzaj skrzydeł bramy – w pierwszej kolejności należy określić czy mechanizm ma otwierać jedno czy dwa skrzydła. Następnie konieczne jest zmierzenie lub poznanie długości i ciężaru skrzydła. Nie każdy napęd jest dedykowany do każdego wymiaru i wagi bramy. Dodatkowo, warto zakupić urządzenie z niewielkim zapasem (około 1 metra w przypadku długości i około 25% w przypadku ciężaru), co korzystnie wpłynie na pracę siłowników i ich żywotność.
- Montaż bramy – należy zwrócić uwagę czy sposób budowy wjazdu nie wymaga zakupu napędu, który dostosuje się do specyfiki bramy (na przykład z montażem podziemnym).
- Odległość zawiasu od krawędzi słupka bramy – automatyka, która zostanie wybrana, musi być dostosowana do szerokości słupa, na którym zamontowane są skrzydła.
Przy zakupie mechanizmu dobrze jest zaufać producentom i ich opisom na kartach specyfikacyjnych, jednak aby zorientować się czy dane techniczne faktycznie odpowiadają bramie na którą mają być zamontowane, należy znać opisane wyżej parametry swojego wjazdu.
Dodatkowe funkcje napędu do bramy
Napęd do bramy ogrodzeniowej może mieć dodatkowe funkcje poprawiające efektywność użytkowania. Takie funkcjonalności to m. in.:
- Fotokomórka – pozwala na automatyczne otwarcie oraz ostrzega mechanizm o ewentualnych przeszkodach. Częsty wybór rodzin z dziećmi lub zwierzętami, które biegają po ogrodzie.
- Możliwość ręcznego otwarcia bramy – bardzo przydatna w przypadku ewentualnej awarii bądź zgubienia pilota czy innego zdalnego nośnika.
- Zamykanie automatyczne – brak konieczności ponownego uruchamiania automatu na pilocie po opuszczeniu posesji. Funkcja ta, jest odpowiedzią na częste sytuacje związane z zapominaniem o zamknięciu bramy po wyjeździe z niej.
- Otwieranie pojedynczego skrzydła – rozwiązanie przydatne w bramach dwuskrzydłowych, pozwalające na uchylenie tylko jednego skrzydła. Tzw. funkcja furtki.
Powyższe usprawnienia znacząco wpływają na jakość użytkowania całego mechanizmu ale mają swoje odzwierciedlenie również w jego cenie.
Cena automatyki do bram wjazdowych
Ze względu na szeroką gamę obsługiwanych parametrów oraz funkcji dodatkowych, ceny poszczególnych urządzeń bardzo się od siebie różnią. Ogólny zakres można jednak ustalić na minimalnej kwocie około 400 złotych i około 3 tysiącach w przypadku górnej granicy.