Cash flow w firmie – jak go usprawnić?

6 października, 2021
ściąganie należności
290
Views

Cash flow w firmie to kluczowy aspekt dla jej poprawnego działania. Jak sama nazwa wskazuje, mówimy tu o odpowiednim przepływie pieniędzy, dzięki czemu przedsiębiorstwo zachowuje płynność finansową. Wpływa to bezpośrednio na jego wypłacalność wobec instytucji państwowych, pracowników oraz partnerów biznesowych. Zachwianie cash flow może mieć opłakane skutki, a piętrzące się problemy z płynnością finansową mogą doprowadzić nie tylko do większych strat finansowych, ale również w skrajnych przypadkach do zamknięcia działalności. Właśnie dlatego ważne jest usprawnienie cash-flow, a w tym tekście pokażemy Wam jak to zrobić, między innymi poprzez umiejętne ściąganie długów.

Zacznij od zrozumienia swojej obecnej sytuacji

Jako przedsiębiorca, powinieneś zacząć przede wszystkim od dokładnego zrozumienia swojej obecnej sytuacji finansowej. W tym celu przeprowadzony może być audyt, dzięki któremu będziesz miała jasność co do swoich przeterminowanych płatności wobec odpowiednich instytucji oraz należności, których jeszcze nie otrzymałeś. Dokładna analiza sytuacji finansowej przedsiębiorstwa to również sprawdzenie bieżących wydatków, wydatków cyklicznych oraz miejsc, w których można poszukać oszczędności.

Po dokładnej analizie, można przejść do wdrożenia planu naprawczego, którego zadaniem jest usprawnienie płynności finansowej w firmie. Pamiętaj jednak, że kluczem jest wyeliminowanie przyczyn, a nie skutków zaburzonego cash flow. W związku z tym zawsze należy rozpoznać powody, przez które firma znalazła się w podbramkowej sytuacji, a następnie zweryfikować swój wpływ na ich powtarzalność. Jeżeli są zależne od nas lub w zasięgu naszych kompetencji, to czym prędzej zacznijmy wprowadzać zmiany, zaczynając od siebie. Bardzo duży wpływ na zachwianie płynności finansowej mają przeterminowane należności i rosnąca liczba dłużników. Jak sobie z nimi poradzić?

Skuteczna windykacja długów kluczem do usprawnienia cash flow przedsiębiorstwa

Jednym ze sprawdzonych sposobów na usprawnienie cash flow organizacji jest umiejętna windykacja długów. W obecnych czasach, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa, coraz więcej firm może mieć problem z rosnącą listą przeterminowanych należności i dłużników. Nie otrzymanie środków na czas od klientów, może doprowadzić do poważnych kłopotów finansowych firmy oraz ma bezpośredni wpływ na jej wypłacalność. W ten sposób uruchamiana jest lawina, która stopniowo narastająca, może mieć bardzo negatywne skutki. Aby je zminimalizować, warto postawić na odpowiednie i szybkie ściąganie długów.

Przeprowadzenie windykacji wymaga niezbędnego przygotowania. Specjaliści w tym zakresie powinni mieć nie tylko wiedzę prawną, ale również bardzo wysoko rozwinięte kompetencje miękkie w zakresie negocjacji oraz komunikacji. Nie w każdej organizacji znajdują się takie osoby oraz nie każdą firmę stać na to, by w swoich zasobach wydzielić dedykowaną komórkę do ściągania przeterminowanych należności. Nieumiejętnie przeprowadzony proces może doprowadzić do wydłużenia windykacji lub nawet utraty szans na odzyskanie swoich pieniędzy. W takich sytuacjach warto skorzystać z usług profesjonalnych firm windykacyjnych, których oferta jest skrojona na miarę potrzeb zarówno małych, średnich oraz dużych organizacji. To sposób na zwiększenie swoich szans na odzyskanie przeterminowanych należności oraz znaczna oszczędność czasu i nerwów dla przedsiębiorców.

Article Categories:
Biznes i finanse

Comments are closed.