Dlaczego na elewacjach powstają naloty biologiczne?

15 listopada, 2021
mycie elewacji
854
Views

Ściany często narażone są na ataki mikroorganizmów. Naloty biologiczne mogą zaburzyć estetykę nawet najładniejszej elewacji. W jaki sposób można je rozpoznać i co zrobić, gdy już się pojawią? Oto garść przydatnych informacji.

Czym jest korozja biologiczna?

Mowa tu o procesie stopniowego niszczenia materiału na skutek działań organizmów żywych (np. glonów czy bakterii). Czynniki te mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka, a także uszkodzenia mechaniczne elewacji. Do najczęściej występujących problemów można zaliczyć obrastanie ścian glonami. Kłopot ten zazwyczaj dotyczy budynków spółdzielni mieszkaniowych, domków jednorodzinnych, a także obiektów użyteczności publicznej.

Należy nadmienić, że rozwój mikroorganizmów na elewacjach jest zjawiskiem naturalnym, gdyż glony odporne są na zmienne warunki atmosferyczne. Ponadto mogą być przenoszone za pomocą wiatru. Warto więc zaopatrzyć się w sprawdzony środek do mycia elewacji, gdyż wyeliminowanie problemu jest możliwe i nie wymaga wiele trudu.

Korozję możesz rozpoznać po charakterystycznych nalotach na elewacji. Szczególnie pojawiają się w miejscach wilgotnych, do których promienie słoneczne docierają jedynie w ograniczonym stopniu. Ich rozwojowi sprzyja również nierówna powierzchnia elewacji.

Przyczyny korozji biologicznej

Na rozwój mikroorganizmów wpływają m.in. czynniki środowiskowe. Zalicza się do nich nasłonecznienie, odległość od akwenów wodnych, a także jakość powietrza. Trudno nie wspomnieć również o kwestiach technicznych. Chodzi tu o wybór materiałów elewacyjnych, jakość wykonania obróbek blacharskich, technikę wykonania warstw zewnętrznych czy przygotowanie podłoża. Nic więc dziwnego, że tak często wymagane jest czyszczenie elewacji.

Warto zaznaczyć, że nawet bardzo dobrze wykonane ocieplenie budynku może być narażone na usterki (np. przez nieprawidłową instalację anten czy uszkodzenia rur spustowych). Wówczas wystarczy zaniechać napraw, aby zaszła konieczność zakupu środka do mycia elewacji oraz dokładnego czyszczenia. Kluczową rolę mają regularne kontrole stanu technicznego budynku.

Jak pozbyć się problemu?

Po zauważeniu korozji biologicznej należy przeprowadzić dokładne czyszczenie elewacji. Pomogą w tym preparaty do usuwania glonów oraz grzybów. Odkażoną powierzchnię wystarczy umyć wodą pod ciśnieniem. Warto jednak pamiętać, aby środek do mycia elewacji pochodził od sprawdzonego producenta. Ponadto przy prowadzeniu prac trzeba zachować wszelkie środki ostrożności, a wcześniej zapoznać się z instrukcją obsługi.

Dobrze jest zwrócić uwagę, aby po czyszczeniu elewacji sięgnąć po środki, które ochronią ją przed kolejnym skażeniem. Mogą być to np. farby, które zawierają biocydy i wyróżniają się odpornością na porastanie. Oczywiście w miejscach intensywnego porostu zabieg odkażania należy powtarzać systematycznie. Korozję biologiczną można usunąć w prosty sposób, lecz trzeba zastosować wszystkie wskazówki producenta środków chemicznych. Dzięki temu elewacja znowu stanie się miła dla oka.

Article Categories:
Dom i wnętrze · Porady i ciekawostki

Comments are closed.