Efektywny magazyn, czyli jaki?

5 listopada, 2021
regały paletowe
275
Views

Efektywność prowadzenia gospodarki magazynowej zależy w dużym stopniu od optymalnego rozmieszczenia produktów, a także od automatyzacji procesów. W jaki sposób poprawić produktywność magazynu i nie narazić się przy tym na zbyt wysokie koszty?

Co można zrobić w pierwszej kolejności?

Zarządzanie zamówieniami i kontrolowanie kompletacji to jeden z najważniejszych punktów przy podnoszeniu efektywności magazynu. Większość zadań związanych z przygotowaniem zamówienia ułatwia system WMS projektowany pod indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa. Efektywność poprawia również wyposażenie, w tym regały paletowe z właściwie wydzielonymi ścieżkami komunikacji dla wózków widłowych oraz pracowników. Regały paletowe zapewniają prosty dostęp do asortymentu i wyróżniają się dużą wytrzymałością. Dają duże oszczędności na konserwacji.

Dopasowanie właściwej lokalizacji i analiza grupy docelowej

Efektywność magazynu to cel, który warto założyć już na etapie lokalizacji centrum dystrybucji. Przed budową magazynu analizuje się gęstość zaludnienia, dochody ludności, dostępność infrastruktury, w tym społecznej, mnogość rynków zbytu. Automatyzacja magazynu przekłada się z czasem na większą wydajność przy założeniu stale rosnących kosztów zatrudnienia mało wykwalifikowanej kadry. Efektywny magazyn to magazyn znajdujący się możliwie najbliżej odbiorcy i to strategia coraz popularniejsza wśród największych marek.

Popularne produkty oraz objętość składowania

W zwiększaniu produktywności przyda się kontrola wartości sprzedaży poszczególnych grup produktów w stosunku do ich wagi oraz objętości. W magazynach trzeba testować rozmieszczenie towarów i przygotować metody do weryfikacji efektywności. W tym celu można wykorzystać potencjał oprogramowania WMS lub doświadczenie zewnętrznych agencji zajmujących się tematyką gospodarki magazynowej.

Rozbudowa pionowa to lepsze rozwiązanie od modernizacji budynku

Na efektywność magazynu wpływa sposób rozbudowy. Dzięki umieszczeniu pomostów w pionie można oszczędzić na modernizacji budynku, a nawet w pewnych przypadkach skrócić czas kompletacji. Antresole wytrzymują z reguły duże obciążenie kolejnymi regałami paletowymi.

Kontrola najważniejszych procesów

Metod optymalizacji warto nieustannie poszukiwać w obszarze zarządzania przestrzenią magazynową, podczas przyjmowania lub wydawania asortymentu, czy w ramach składowania towarów. Dodatkowo przyda się usprawnienie transportu i przetestowanie wszystkich metod kompletacji. W mniejszych magazynach pracownicy mogą wymieniać się funkcjami, co pozwala na sprawniejszą eliminację błędów z wielu procesów.

Na zakończenie

Na efektywność gospodarki magazynowej wpływa wiele czynników, w tym lokalizacja, szybki dostęp do grupy docelowej, do wielu rynków zbytu, a nawet jakość wyposażenia i rozmieszczenie poszczególnych towarów. Efektywny magazyn to magazyn, który cały czas się kontroluje i obserwuje w kluczowych obszarach. System WMS z systemem raportowania w czasie rzeczywistym przyda się praktycznie w każdym magazynie, ale nie można zapominać o regałach paletowych i współpracy z doświadczonymi pracownikami.

Article Categories:
Biznes i finanse

Comments are closed.