Jak zadbać o ergonomię w biurze? Wskazówki

13 września, 2021
sklep biurowy online
236
Views

Podstawą aranżacji każdego biura jest jego ergonomia. Wiele osób uważa, że zagadnienie to dotyczy tylko prawidłowej pozycji siedzącej w trakcie pracy przy biurku, jednak w jego skład wchodzi znacznie więcej aspektów. Każdy z nich docelowo ma wpłynąć na poprawienie zdrowia pracownika oraz na zwiększenie jego wydajności w pracy biurowej. Jak zadbać o ergonomiczne i praktyczne biuro? Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Podstawa ergonomii to wybór mebli

Jeżeli zależy Wam na stworzeniu ergonomicznego i bezpiecznego biura, to podstawą jest wybór odpowiednich mebli. Powinny one być maksymalnie dopasowane do potrzeb i cech fizycznych pracownika lub naszych, jeżeli kreujemy biuro na własny użytek. Bardzo ważne jest dopasowanie wysokości blatu biurka oraz jego wielkości do potrzeb użytkownika. Inne biurko będzie niezbędne do pracy przy laptopie, a inne do pracy ze stacją roboczą, dodatkowym monitorem, drukarką i dokumentami. Warto zadbać również o dedykowaną podstawkę na biurko pod monitor oraz podstawę pod stopy, w trakcie pracy w pozycji siedzącej. Kolejny aspekt to prawidłowo dobrany fotel biurowy, optymalnie, gdyby miał regulowane ustawienie. Dzięki temu będziecie w stanie dopasować parametry techniczne fotela, w tym wysokość siedziska, kąt nachylenia oparcia, czy też wysokość podłokietników do realnych potrzeb użytkownika.

Oświetlenie ma znaczenie

Wpływ na ergonomię danej aranżacji biurowej ma również oświetlenie. Na biurku lub nad nim powinno znajdować się punktowe oświetlenie, na przykład lampka na biurko lub lampa podsufitowa. W przestrzeni biurowej bardzo dobrze sprawdza się światło o barwie neutralnej lub delikatnie ciepłej, jednak nie można przekroczyć pewnej granicy. W ten sposób zadbacie o swoje zdrowie i zwiększony komfort pracy, a także jej wydajność. Podstawą ergonomii jest dbałość o zdrowie pracowników biurowych, którzy nawet po kilku godzinach spędzonych przy biurku, wciąż powinni mieć energię do dalszego działania.

Jeżeli Wasze biuro jest większe, to wówczas samo punktowe oświetlenie może nie być wystarczające. W takich sytuacjach niezbędny może być zakup oświetlenia podsufitowego, którego zadanie będzie rozświetlenie całej powierzchni biura. Dotyczy to również przestrzeni, w których pracuje więcej niż jedna osoba, na przykład klasycznych biur open space.

Akcesoria, które wpłyną na wydajność i ergonomię pracy biurowej

Wpływ na ergonomię i wydajność pracy biurowej mają również akcesoria, które z powodzeniem w takich przestrzeniach można wykorzystywać. Jednym z nich jest niszczarka do dokumentów, która przyda się wszędzie tam, gdzie pracuje się z ich wykorzystaniem. Tak naprawdę w większości biur tworzy się i drukuje dokumenty, które mogą zawierać błędy lub są czasową ofertą handlową. Wówczas taka niszczarka znacznie ułatwia pracę i wpływa na jej ergonomię i wydajność. Do innych akcesoriów warto zaliczyć różnego rodzaju gilotyny, dziurkacze, kuwety na dokumenty, czy też segregatory. Dzięki nim zachowany będzie porządek, a praca nabierze większego tempa. Internetowy sklep biurowy to miejsce, w którym bez trudu znajdziecie niezbędne akcesoria i sprzęt elektroniczny, który znacznie wpłynie na Wasze codzienne obowiązki zawodowe.

Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Zakupy online

Comments are closed.