Patio w stylu śródziemnomorskim – jak je urządzić?

13 września, 2021
trawertyn na taras
258
Views

Patio to miejsce relaksu. Dlatego jego wystrój powinien sprzyjać wypoczynkowi i miłemu spędzaniu czasu. Mistrzami w urządzaniu patio są mieszkańcy krajów śródziemnomorskich. Nie ma więc dziwnego w tym, że ich styl jest często źródłem inspiracji. Jesteś zachwycony stylem śródziemnomorskim i chciałbyś właśnie w ten sposób urządzić swoje patio? Dowiedz się jak to zrobić!

Ciepły i przepełniony naturalnością styl śródziemnomorski – czego potrzebujesz, aby go stworzyć?

Chcesz, aby na Twoim patio panowała nadmorska atmosfera, która przywoła miłe wspomnienia z wakacji? Jeśli zależy Ci na takim efekcie, powinieneś postawić na ciepłe, jasne barwy i odpowiednie dodatki.

Urządzanie patio warto zacząć od podłogi i mebli. Charakterystyczne dla stylu śródziemnomorskiego są jasne, ciepłe barwy. Dlatego dobrym wyborem będzie podłoga z trawertynu. Płytki w jasnych odcieniach z unikalnymi wzorami sprawią, że patio nabierze naturalnego i ciepłego charakteru. Dzięki temu stanie się idealnym miejscem do odpoczynku.

Innym pomysłem może być zrobienie podłogi z drewna. Warto jednak, aby w tym przypadku była ona przeplatana mniejszymi elementami w jasnych odcieniach. Jeszcze innym rozwiązaniem, które nada patio nadmorskiego klimatu, jest podłoga wyłożona jasnymi płytkami ceramicznymi.

A co zrobić ze ścianą, przy której znajduje się taras? Nie musisz szukać wymyślnych kolorów i wzorów. Podłoga z trawertynu oraz różne dodatki i rośliny będą doskonale prezentować się na tle białej ściany.

Dekoracje

Gdy Twoja podłoga i ściana zyskają już śródziemnomorski wygląd, czas na wybór mebli. Ważne, aby były lekkie i wygodne. Mogą być to np. meble rattanowe – krzesła i leżaki, dzięki którym będziesz mógł wypoczywać w pięknym otoczeniu. Doskonałym dodatkiem do nich będą miękkie poduszki, poprawiające Twój komfort i spełniające rolę elementu dekoracyjnego.

Nieodłącznym elementem patio w stylu śródziemnomorskim są rośliny. W połączeniu z innymi elementami w ciepłym, naturalnym klimacie dobrze sprawdzą się np.:

 • oleandry,
 • drzewka laurowe,
 • fikusy,
 • drzewka cytrusowe.

Odpowiedni kolor ścian czy podłogi to nie wszystko. Styl śródziemnomorski tworzą również dodatki. Dlatego jeśli chcesz osiągnąć zachwycający efekt, zwróć uwagę nawet na doniczki! Wspomniane rośliny warto umieścić w dużych ceramicznych donicach ewentualnie drewnianych skrzyniach.

Trawertyn na taras – zalety i wady

Elementy wykonane z trawertynu, takie jak np. płytki podłogowe dobrze pasują do założeń stylu śródziemnomorskiego. Zanim jednak zdecydujesz się na ich zakup, warto poznać plusy i minusy trawertynu na tarasie.

Zalety:

 • wysoka trwałość,
 • niepowtarzalna struktura,
 • unikalne zabarwienie,
 • łatwość w utrzymaniu czystości,
 • duży wybór wzorów i kolorów.

Wady:

 • ze względu na porowatą powierzchnię łatwo wchłania wodę (dlatego zawsze wymaga impregnacji);
 • duża porowatość sprawia, że jest podatny na zużycie i zabarwienia (jednak regularna i właściwie przeprowadzona konserwacja pozwoli zneutralizować te wady).

inspiracja: metamar.pl – producent kamienia naturalnego

Article Categories:
Dom i wnętrze

Comments are closed.