Jakie rolety kupić do drzwi balkonowych?

13 września, 2021
rolety wewnętrzne
260
Views

Rolety na okno balkonowe muszą być ładne i funkcjonalne. Mnogość rozwiązań przyprawia o zawrót głowy, jednak czy wszystkie sprawdzą się w tej roli? Jak wybrać takie, które będą na lata?

Rolety dzień noc

Balkonowe rolety dzień-noc to bez wątpienia najczęstszy wybór. Nie ma w tym nic dziwnego, są one ładne i przede wszystkim funkcjonalne. Sprawdzają się jako dekoracja wnętrza, a także regulacja dopływ światła. Umożliwiają jego dowolną modyfikację i stopień, z jakim promienie zagoszczą w pomieszczeniu. Jeśli potrzebne jest całkowite zaciemnienie – nie ma problemu. Wystarczy odpowiednio przesunąć roletę tak, aby ciemne pasy były ułożone naprzemiennie. Gdy chcemy, aby słońce delikatnie doświetliło pokój, wystarczy przesunąć je na siebie, a przy pełnym doświetleniu – po prostu zwinąć do góry.

Kolor i wzór rolety

Oczywiście kolor i wzór rolety nie może być przypadkowy. Kompozycja: firany, zasłony, wnętrze, musi być spójna i pasować do siebie. Dlaczego? Otóż powierzchnia, jaką zajmują okna balkonowe, jest ogromna, a pionowe pasma zawsze przykuwają uwagę. Mogą być w spokojnej tonacji, dopasowanej do całego wnętrza, lub zupełnie innej, która będzie stanowiła kontrast.

Łatwość montażu

Rolety łatwe w montażu i demontażu z pewnością docenią wszystkie panie domu. Mycie dużej powierzchni okien balkonowych z zawieszoną kasetą może być kłopotliwe. Dlatego warto zwrócić na to uwagę już podczas zakupu. Szybki i prosty demontaż ułatwi dotarcie do każdego kąta okna, a także umożliwi przeczyszczenie kaset i mechanizmu rolety. Czyste będą nie tylko bardziej estetyczne, ale przede wszystkim higieniczne.

Sposób przylegania do szyby

W przypadku rolet balkonowych należy całkowicie wyeliminować te wolnowiszące. Dlaczego? Otóż klasyczna, wiszące konstrukcja może utrudniać dostęp do klamki, bark możliwości rozszczelnienia okna, a niekiedy nawet swobodne wyjście na balkon. Dlatego roleta powinna jak najbardziej przylegać do szyby. Doskonale sprawdzą się te, które montowane są na długich, cienkich linkach montowanych zarówno na górze jak i na dole szyby. W tym przypadku zupełnie niepraktyczne będą wszelkiego rodzaju plisy czy rolety bambusowe.

Odporność na promieniowanie UV

Aby przez długi czas cieszyć się wyrazistym kolorem rolety, warto wybrać tę, która jest odporna na promieniowanie UV. To doskonałe rozwiązanie nie tylko pod względem ochrony tkaniny. Jeśli promienie słoneczne zostaną zatrzymane i nie dostaną się do pomieszczenia, w gorące dni będzie w nim po prostu chłodniej. Ma to ogromne znaczenie w przypadku dużych okien balkonowych, które w przypadku małych pomieszczeń i wysokich temperatur mogą działać niczym szklarnia.

Okno balkonowe wpływa na charakter aranżacji. Duża i otwarta przestrzeń sprawia, że automatycznie pomieszczenie staje się bardziej przestronne. Jednak ilość światła, jaką przepuszcza, może być męcząca, szczególnie latem. Dlatego warto wybrać rolety, które z jednej strony staną się elementem dekoracyjnym, a z drugiej będą w pełni funkcjonalne.

Article Categories:
Dom i wnętrze

Comments are closed.