Przedstawiciele wielu branż do prowadzenia swojej działalności muszą rejestrować transakcje przy pomocy kasy fiskalnej. Wśród najpopularniejszych profesji można wymienić kwiaciarki, restauratorów, doradców podatkowych czy fryzjerki. Dlaczego wprowadzony został taki wymóg? Przede wszystkim w celu udokumentowania obrotów z prowadzonej sprzedaży.
Rodzaje kas fiskalnych
Kasy fiskalne dostępne są w wielu wariantach, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i korzyści, jakie z ich użytkowania uzyskuje przedsiębiorca. Pozwalają na legalne wprowadzenie do obrotu danego produktu lub usługi oferowanych przez sprzedawcę. Klient od razu widzi cenę, jaką ma zapłacić, ma wszystkie dane przedsiębiorcy.
Kasy fiskalne dostępne są w następujących wariantach:
- kasy komputerowe – rozbudowane technologicznie urządzenia wyposażone w ekran, wyświetlacz i czytnik kodów kreskowych. Wystarczy zintegrować je z komputerem oraz terminalem płatniczym, aby skutecznie gromadzić dane o sprzedaży, które następnie można przekazać do księgowej, która rozlicza działalność i pilnuje, aby wszystkie kwestie podatkowe były zgodne z prawem. Najczęściej kasy komputerowe znajdują zastosowanie w dużych sieciach handlowych oraz w gastronomii,
- kasy jednostanowiskowe – występują w większości sklepów. Posiadają pamięć wewnętrzną, na której znajduje się suma sprzedaży wygenerowana przez kasjera od otwarcia do samego zamknięcia. Biuro księgowe, które ma wgląd do danych z kasy, może regularnie kontrolować, czy pracownik dopełnia wszystkich obowiązków. Wykonywanie raportów dobowych z pomocą tej kasy jest bardzo proste,
- kasy mobilne – korzystają z nich przedsiębiorcy świadczący usługi na miejscu u klienta. Urządzenia łączą kasę rejestrującą z terminalem płatniczym, dlatego są niezastąpionym narzędziem umożliwiającym płatność kartą lub telefonem w dowolnym miejscu. Klienci z takiego rozwiązania są zwykle bardzo zadowoleni. Dziś mało kto ma przy sobie gotówkę. Płatność kartą lub telefonem jest bardzo popularna.
Kto ma obowiązek posiadać kasę fiskalną?
Większość przedsiębiorców, którzy sprzedają towary i usługi musi posiadać kasę fiskalną. Jeżeli jednak Twoja działalność polega na współpracy z innymi przedsiębiorcami, to urządzenie nie jest wymagane, ponieważ rozliczasz się na podstawie wystawianej faktury.
Biuro usług księgowych zwykle zaleca zakup kasy fiskalnej wyłącznie klientom, którzy świadczą usługi w stosunku do klientów prywatnych. Od tej reguły jest także wyjątek, pod względem limitu obrotów. Jeżeli przedsiębiorca nie osiąga sprzedaży na poziomie 20 tysięcy złotych, do tego czasu nie musi kupować kasy fiskalnej. Limit przedstawiany jest netto, bez podatku VAT.
Od 2021 roku obowiązkowe kasy online
Biuro usług księgowych, z którego usług korzystasz, na pewno już poinformowało Cię, że od początku 2021 roku, przedsiębiorcy mają obowiązek zakupu kas fiskalnych online. Zmiana przepisów ma na celu zwiększenie możliwości fiskusa w zakresie kontroli przedsiębiorców i legalności ich działania. Urząd Skarbowy bez proszenia przedsiębiorcy o przedstawienie dokumentacji, będzie mógł skontrolować jego poczynania.
inspiracja: anowak.com.pl – profesjonalne usługi księgowe