Na czym polega hydroizolacja łazienki?

18 kwietnia, 2023
hydroizolacja lazienki
165
Views

Łazienka domowa to takie pomieszczenie, które z uwagi na swoją specyfikę jest silnie narażone na problem w postaci wilgoci. Niepowstrzymywana, wilgoć ta może poważnie zaszkodzić nie tylko meblom łazienkowym, ale także wyposażeniu, jakie znajduje się na terenie całego mieszkania lub domu. Na czym polega hydroizolacja łazienki? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź, przeczytaj tekst.

Hydroizolacja łazienki – co to takiego? Podstawowe informacje

Hydroizolacja łazienki to proces, który wykonuje się po to, by zapewnić ochronę mebli łazienkowych przed zagrożeniem, jakim jest zawilgocenie. Działanie to stanowi absolutne must have z prostego powodu: ponieważ powszechnie wiadomo, że wilgoć może doprowadzić do takich problemów jak na przykład pleśń czy korozja. Do długofalowych konsekwencji zawilgocenia zalicza się osłabienie struktury budynku.

Hydroizolacja – jak przebiega?

Prawidłowo wykonana hydroizolacja łazienki to zbiór czynności, które polegają na zastosowaniu specjalnych materiałów zapobiegających przedostaniu się wody i wilgoci do środka pomieszczenia.

Obecnie stosuje się różne sposoby hydroizolacji, a wybór metody w dużym stopniu zależy od specyfikacji budynku, rozmiarów pomieszczenia itp. Jedną z częściej stosowanych metod działania jest tzw. hydroizolacja natryskowa,

Hydroizolacja – jakie materiały wykorzystuje się podczas prac?

Wśród materiałów i wyrobów stosowanych podczas wykonywania hydroizolacji pomieszczenia można wyróżnić między innymi:

  • folie polimerowe,
  • membrany, kleje,
  • masy bitumiczne,
  • płyny natryskowe,
  • specjalne farby i impregnaty.

Hydroizolacja w łazience – co należy nią objąć?

Podczas przeprowadzania hydroizolacji łazienki trzeba uwzględnić wszystkie elementy wyposażenia, które na co dzień mają kontakt z wodą. Przede wszystkim należy zadbać o zabezpieczenie podłogi – to właśnie na nią padają krople wody, co po pewnym czasie może prowadzić do powstania wilgoci oraz grzybów. Podczas hydroizolacji podłogi wykorzystuje się takie wyroby jak na przykład masy uszczelniające, folie PVC, papy termozgrzewalne oraz impregnaty wodoodporne.

Podłoga, choć ważna, to jednak jeszcze nie wszystko Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na ściany. Jeżeli w pobliżu ściany znajduje się kabina prysznicowa lub wanna, trzeba wykorzystać papy termozgrzewalne oraz specjalne płyty gipsowo-kartonowe, które zapewniają dobrą odporność na wilgoć.

Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na umywalki, WC oraz bidet. Hydroizolacja tych elementów zmniejsza ryzyko powstania przecieków w instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Last but not least, trzeba zabezpieczyć sufit. Hydroizolacja sufitu w łazience to działanie, które wymaga wykorzystania specjalne farb oraz impregnatów o działaniu wodoodpornym.

Article Categories:
Dom i wnętrze · Porady i ciekawostki

Comments are closed.