Narożnik rozkładany czy sofa – co wybrać?

13 września, 2021
sofa szara nowoczesna
286
Views

Narożnik czy sofa – dylemat, przed którym staje niemalże każdy, kto decyduje się na nowy wypoczynek. Co wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, metrażu czy pomieszczenia.

Wypoczynek w małym salonie

Podczas urządzania małego pokoju należy zwrócić uwagę na wykorzystanie przestrzeni. Z pewnością każdy chce mieć swobodę ruchu, a przy tym optycznie powiększyć pomieszczenie. W tym przypadku lepiej sprawdzi się tradycyjna sofa 3-osobowa. Taką otwartą konstrukcję znacznie łatwiej jest wykomponować w salon, również gdy jest wąski. Narożnik w takim przypadku musi być umiejscowiony w specjalnym miejscu tak, aby jego krótszy bok nie zabierał dodatkowej przestrzeni, a był przysunięty np. do ściany. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Dlatego sofa w małym pomieszczeniu wydaje się  o wiele lepszym rozwiązaniem. Jeśli będzie w jasnych barwach, a nad nią znajdzie się duże lustro, przestrzeń dodatkowo się powiększy.

Narożniki w małych rozmiarach

Jeśli liczba domowników jest spora, a salon mały, w grę wchodzi jedynie narożnik o niewielkich rozmiarach. Zostały one stworzone z myślą o małych przestrzeniach, w których zwyczajnie brakuje miejsca. Cechuje je możliwość zmiany krótszego rogu na prawą i lewą stronę, a w meblach modułowych również zupełne odłączenie tej części. To bardzo wygodne rozwiązanie, ale niestety, dalej zajmuje nieco więcej miejsca niż klasyczna sofa.

Wypoczynek w dużym salonie

Większa przestrzeń znacznie rozszerza możliwości aranżacyjne. W dużym salonie spokojnie znajdzie się miejsce na narożnik rozkładany¸ który w przypadku niezapowiedzianych gości z łatwością zamieni się w wygodne łóżko. Tutaj nie trzeba już zwracać szczególnej uwagi na postawienie wypoczynku i maksymalne przysunięcie obu rogów do ściany, ponieważ nawet postawiony z dala od niej, nie odbierze swobody ruchu. Co więcej, odpowiednio dobrany może stanowić element dekoracyjny pomieszczenia. Narożniki sprawdzą się przy dużych rodzinach, ponieważ są wygodne i zapewniają miejsce siedzące dla każdego.

Sofa vs narożnik rozkładany – cechy wspólne

Bez względu na to, który wypoczynek zagości w salonie, podczas wybierania mebla do swojego domu czy mieszkania warto zwrócić uwagę na pewne cechy. Przede wszystkim musi być wygodny i mieć ergonomiczne siedzenie. Warto wybrać również ten z funkcją regulowania zagłówków, dzięki czemu korzystanie z niego będzie jeszcze bardziej przyjemne. Równie ważna jest także trwałość i łatwość utrzymania mebla. Tkanina, z której został wykonany wypoczynek powinna być solidna, aby posłużyła na długie lata, a przy tym łatwa w czyszczeniu. Warto już przy zakupie kanapy zapytać o jej pielęgnację, ponieważ zastosowanie złych środków czyszczących może być przyczyną zniszczenia powierzchni.

Pojedynek sofa vs rozkładany narożnik nie został jednoznacznie rozstrzygnięty. Wszystko zależy od rozkładu pokoju, metrażu, liczby domowników i ewentualnych gości. 

Article Categories:
Dom i wnętrze

Comments are closed.