System WMS – w jaki sposób ułatwi pracę magazynierom?

8 października, 2021
system do zarządzania magazynem
440
Views

Informatyzacja pracy magazynu to w zasadzie obowiązkowa praktyka umożliwiająca osiągnięcie przewagi konkurencyjnej. Procesy w gospodarce magazynowej znajdują się nieustannie pod presją czasu, a system do zarządzania magazynem (WMS) ułatwia wykrywanie błędów i raportowanie w czasie rzeczywistym. A to zaledwie początek zalet.

W jaki sposób system WMS wpływa na zarządzanie gospodarką magazynową?

Najważniejsze cele wdrożenia systemu WMS to eliminacja błędów przy kompletowaniu zamówień, redukcja kosztów funkcjonowania magazynu i wzrost wydajności na wszystkich poziomach. System do zarządzania magazynem współpracuje często z systemem ERP, czy z terminalami mobilnymi.

Najważniejsze zadania odbijające się na sukcesie komercyjnym magazynu

Główne zadania realizowane przez system to prowadzenie stanów magazynowych połączone ze sprawnym raportowaniem wewnętrznym, czy pod potrzeby klienta. WMS optymalizuje wykorzystanie wszystkich elementów wyposażenia magazynu, ustawia opakowania w hierarchii od najpilniejszych do najmniej ważnych przy kompletowaniu zamówień, odbija się pozytywnie na przekazywaniu zadań pracownikom i na uwalnianiu miejsca. Nie można zapomnieć również o szybkości inwentaryzacji i kontrolowaniu zasobów ludzkich. Właściciel magazynu widzi od razu, kiedy brakuje pewnych produktów i czy działy wymagają uzupełnienia. Sprawny przepływ produktów w magazynie warunkuje sukces komercyjny oraz daje szansę ekspansji na nowe rynki.

Zarządzanie magazynem połączone ze sprzedażą czy finansami

Mniejsze magazyny wykorzystują systemy informatyczne do zarządzania całą sprzedażą i rozliczeniami. Wszystkie systemy do zarządzania magazynem można rozbudować w sposób modułowy wraz z rozwojem przedsięwzięcia. Nie trzeba zatem wydawać od razu wielkich pieniędzy, ale przeprowadzić podstawowe testy. Kierownicy magazynu najczęściej uzyskują mobilny dostęp do wszystkich informacji niezbędnych do podziału zadań i nie muszą skupiać się na fizycznej, administracyjnej kontroli. Warto celować w czytelny WMS, z maksymalnie przejrzystym interfejsem i sprawdzoną siecią firm partnerskich. Dzięki temu spadają koszty wdrożenia i czas ewentualnego serwisu.

Większość producentów systemów informatycznych bazuje na bardzo podobnych rozwiązaniach, więc właściciele magazynów nie mają wielkiego problemu z wyborem. Należy poszukiwać wdrożeń jakościowych, uwzględniających specyfikę konkretnego rynku, indywidualnie konfigurowanych.

Podsumowanie

System do zarządzania magazynem to niezbędnik przy obsłudze masowych zamówień, a jednocześnie szansa na usprawnienie zarządzania przedsiębiorstwem, nawet małym sklepem internetowym. Spersonalizowane wdrożenie WMS to niskie koszty początkowe i znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia błędów. WMS wchodzi często w skład systemu ERP, więc właściciel magazynu powinien rozpoznać różnice i własne potrzeby przed umówieniem się na prezentację technologii. Każde oprogramowanie można bezpłatnie przetestować, bez ryzyka ekonomicznego. To duże ułatwienie dla najmniejszych firm.

inspiracja: zms-systemy.pl – regały magazynowe paletowe

Article Categories:
Biznes i finanse

Comments are closed.