Transport pneumatyczny – jakie firmy z niego korzystają?

18 maja, 2023
system rurowy
634
Views

Transport materiałów sypkich, granulowanych czy pylistych jest nieodłączną częścią procesów przemysłowych. Transport pneumatyczny jest jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod transportu. Przepływ powietrza lub innych gazów przenosi różnorodne materiały na średnie i krótkie odległości wewnątrz zakładów przemysłowych. Na jakich zasadach działa, gdzie się go stosuje i jakie korzyści przynosi transport pneumatyczny?

Jak działa transport pneumatyczny?

Transport pneumatyczny wykorzystuje przepływ powietrza lub innego gazu do przenoszenia materiałów sypkich. Przepływ powstaje za pośrednictwem wentylatorów lub sprężarek, które generują strumień powietrza o wymaganym ciśnieniu. Następnie, powietrze kieruje się do systemu kanałów lub rurociągów, czyli konduktorów, w których znajdują się transportowane materiały.

Materiały mogą być transportowane w postaci zawiesiny lub strumienia powietrza. Zawiesina powstaje, gdy powietrze tworzy mieszankę z materiałami sypkimi, która następnie przemieszcza się przez rury. W przypadku strumienia, materiały są przemieszczane jako oddzielne cząstki w strumieniu powietrza.

Zalety transportu pneumatycznego

Transport pneumatyczny przynosi korzyści. Do największych należą:

  • bezpieczeństwo – dzięki braku ruchomych części, zminimalizowane jest ryzyko uszkodzenia materiałów i zagrożenie dla pracowników,
  • higiena – zapewnia higieniczne przenoszenie materiałów, minimalizując ryzyko zanieczyszczeń,
  • oszczędność miejsca – w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów transportowych, takich jak taśmociągi, zajmuje bardzo niewiele miejsca,
  • automatyzacja – może być w pełni zautomatyzowany, co umożliwia monitorowanie i sterowanie procesem transportu.

W jakich branżach znajduje zastosowanie transport pneumatyczny?

Z uwagi na mnogość zalet, transport pneumatyczny znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Do tych najbardziej popularnych należą:

  • przemysł spożywczy – do transportu produktów takich jak mąka, cukier, kakao, przyprawy czy ryż. Zapewnia wysoki poziom higieny przez co produkty nie ulegają zanieczyszczeniu,
  • przemysł chemiczny – do przemieszczania substancji chemicznych w postaci proszków,
  • przemysł farmaceutyczny – umożliwia precyzyjne przenoszenie substancji aktywnych, wypełniaczy oraz innych składników leków i suplementów,
  • przemysł cementowy – pozwala na przenoszenie cementu, wapna, pyłów oraz innych materiałów budowlanych,
  • przemysł energetyczny – w elektrowniach oraz zakładach energetycznych używany do transportu paliwa – węgla i innych substancji palnych i pomocniczych.

Podsumowanie

Zastosowanie transportu pneumatycznego jest zasadne w praktyce wszędzie tam, gdzie konieczne jest przenoszenie stosunkowo drobnych, sypkich materiałów. Stanowi on ogromne ułatwienie oraz usprawnia cały proces transportu średnio- i krótkodystansowego, eliminując problemy wynikające z zastosowania wielkopowierzchniowych form transportu, które wymagają stałego personelu do pracy.

 

Article Categories:
Biznes i finanse · Porady i ciekawostki

Comments are closed.