Wózki widłowe są powszechnie używane w sektorze magazynowym. Dzięki nim transport nawet bardzo ciężkich ładunków przebiega szybko i efektywnie. Większość takich sprzętów napędzanych jest natomiast przez silniki spalinowe, zasilane turbosprężarką.
Jak działa turbosprężarka?
Turbosprężarka składa się z dwóch podstawowych elementów, którymi są turbiny oraz sprężarki. Działa ona na zasadzie doładowywania silnika, wykorzystując generowane spaliny. Te powodują z kolei obracanie się turbiny, która dzięki połączeniu ze sprężarką umożliwia produkowanie sprężonego powietrza wykorzystywanego do zasilania silnika. Efektem działania turbosprężarki jest możliwość pobrania znacznie większej ilości paliwa przez silnik, co ma oczywiście bezpośredni wpływ na zwiększenie wydajności i mocy w trakcie pracy. Skoro więc turbosprężarka spełnia tak istotną rolę, to z pewnością warto zrobić wszystko, aby należycie zadbać o jej stan.
W przypadku wózków widłowych wydaje się to zresztą szczególnie istotne, gdyż w nich układ zasilania ma bezpośredni wpływ na udźwig. Warto zatem dążyć do uzyskania jak największej wydajności silnika, co będzie możliwe tylko w razie bezawaryjnej pracy turbosprężarki. Utrzymanie przez nią wysokiego momentu obrotowego w czasie nawet wolnej pracy silnika pozwoli łatwiej wykonywać stawiane przed wózkiem widłowym zadania. Niestety czasami może zdarzyć się tak, że nawet pomimo naszych chęci i różnych działań awarii nie uda się jednak uniknąć. Jakie najczęściej z nich można wyróżnić i które objawy powinny nas od razu zaniepokoić?
Zaburzenia działania turbosprężarki w wózku widłowym
Ze względu na swoją dość złożoną budowę oraz obciążenie w czasie pracy turbosprężarki w wózku widłowym są mocno narażone na awarie. Należy bowiem pamiętać o tym, że ich praca odbywa się w stosunkowo wysokiej temperaturze i przy dużej prędkości obrotów, co nie sprzyja żywotności wszystkich składowych części. Do awarii układu turbodoładowania dochodzi jednak często wskutek nieprawidłowości podczas użytkowania. Jednym z najczęściej popełnianych błędów w tym aspekcie jest użycie oleju niskiej jakości oraz dokonywanie jego nieregularnych wymian. Dla wielu może być to sposób na zmniejszenie kosztów codziennego użytkowania, lecz taka oszczędność jest oczywiście tylko pozorna. Takie pochopne działanie naraża nas bowiem na wystąpienie poważnych i kosztownych awarii w przyszłości. Warto także dodać, że do usterek przyczynić mogą się też sami operatorzy wózków widłowych „męczących” silnik pracą na zbyt wysokich obrotach. A jakie są symptomy nieprawidłowości? Tutaj wyróżnić można niepokojące dźwięki dochodzące z silnika, spadek jego mocy, zmianę koloru spalin czy też wyciekający olej. Gdy więc zaobserwujemy którykolwiek z tych objawów, to należy wówczas niezwłocznie poddać cały sprzęt przeglądowy technicznemu.
Na koniec warto pamiętać, że wielu problemów z turbosprężarką możemy łatwo uniknąć. Najistotniejsze będzie trzymanie się kilku prostych zasad eksploatacji, o których napisaliśmy powyżej.
info: lubritech.com.pl – producent wideł do wózków widłowych