Uszczelnienie dachu płaskiego – stosowane rozwiązania

18 lipca, 2023
uszczelnianie dachu plaskiego
71
Views

Płaskie dachy są domeną obiektów wielkopowierzchniowych. Mają je firmy, sklepy, instytucje publiczne, ale także bloki i domy jednorodzinne. Najczęściej tworzy się je z popularnej i dosyć taniej papy. Dobrze położona papa gwarantuje szczelność pokrycia przez wiele kolejnych lat. Oprócz tego mogą być też wykonane z betonu czy blachy.  Niekiedy okazuje się konieczne uszczelnienie dachu płaskiego. Jak je wykonać?

Uszczelnienie dachu płaskiego- o czym należy pamiętać?

Ważne jest przede wszystkim zlokalizowanie wycieku, czyli miejsca uszkodzenia papy czy innego materiału. W wielu przypadkach można skutecznie uszczelnić miejsce przecieku, bez konieczności wymiany całego pokrycia. Najczęstszą przyczyną problemu z dachem płaskim jest słaba izolacja znajdująca się wokół wystających elementów oraz na łączeniach czy też nieprawidłowo docięta lub zgrzana papa.

Jak uszczelnić dach płaski z papy- dostępne rozwiązania

Aby uszczelnić dach płaski wykonany z papy, można zastosować do tego lepik i łaty zrobione z papy podkładowej. Innym rozwiązaniem jest użycie łaty termozgrzewalnej i palnika. W przypadku wąskich uszkodzeń dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie popularnej na rynku bitumicznej masy hydroizolacyjnej. Jeżeli na powierzchni dachu widać duże pęcherze, należy je naciąć i pozostawić do wyschnięcia. Kiedy podłoże pod nimi wyschnie, należy usunąć nadmiar papy, a dziurę zakleić przy zastosowaniu jednej warstwy zwykłej papy podkładowej. Kolejnym dostępnym rozwiązaniem jest użycie systemy hydroizolacji płynną membraną. To prosty sposób na uszczelnienie płaskiego dachu. Wystarczy jedynie odpowiednio przygotować powierzchnię i zaaplikować płynną membranę żywiczną na stare pokrycie z papy, ale nie tylko. Tak samo da się uszczelnić podłoże betonowe czy wykonane z blachy.

Jak przygotować dach przed przystąpieniem do jego uszczelniania?

Powierzchnia dachu musi być pozbawiona brudu, pyłów oraz innych zanieczyszczeń. Podłoże musi być stabilne, a więc należy usunąć wszelkie odpadające z niego elementy np. kruszącą się papę. Dopiero wtedy można uzupełnić zlokalizowane ubytki i nieszczelności, wybranym produktem. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na newralgiczne miejsca takie jak łączenia połaci dachowych, strefa wokół komina itp.

Jak uszczelnić dach z blachy trapezowej?

Jeśli dach wykonany z blachy trapezowej zacznie przeciekać, wówczas w pierwszej kolejności warto wymienić uszczelki. Jest to oczywiście dosyć czasochłonne i kłopotliwe zajęcie. Jak już wcześniej wspomniano, dobrym sposobem w przypadku takiego poszycia jest zastosowanie hydroizolacji. W tym wypadku sprawdzi się płynna membrana, jak i inne preparaty, takie jak nylon dekarski.

Po wykryciu nieszczelności należy jak najszybciej przystąpić do naprawy pokrycia dachowego.

Article Categories:
Dom i wnętrze

Comments are closed.